בחירות בקיבוץ געש בשנות השישים. האם צפויה כעת מערכת הבחירות המלוכלכת ביותר שידענו? צילום: ויקיפדיה

שעתם היפה של הטרולים

מומחים רבים מזהירים שהבחירות הכלליות הקרובות עומדות להיות הבעייתיות ביותר שידענו. הפרומו היה מערכת הבחירות המוניציפליות באוקטובר שעבר - המלוכלכות ביותר שידעו. האם זה מה שצפוי גם בבחירות בכנסת? ואם כן – למה?

חוקרי תרבות רשת, פוליטיקאים וגם עיתונאים מזהירים כולם שהבחירות הכלליות הקרובות עומדות להיות הבעייתיות ביותר שידענו, בכל מה שקשור לתרבות הדיון. טרולים ובוטים, הטעיות ורמיות, וקמפיינים מלוכלכים וקמפיינים אישיים – כולם כבר מזמן חלק מהמשחק. הקדימון היה הבחירות המוניציפליות שהתקיימו באוקטובר. בחרנו לחזור אליהם, כדי להבין את הגורמים למה שנראה כמו השתוללות חסרת רסן של רבים מהשחקנים.

נראה שהמערכת המלוכלכת ביותר בבחירות המוניצפליות היתה בירושלים. תקציר הפרקים הקודמים: פתקים של המתמודד חיים אפשטיין שפרש נמצאו בחלק מהקלפיות ובלבלו בוחרים. שני אנשים נעצרו על ידי משטרת ירושלים בחשד שהתיזו גז מדמיע בסמוך לקלפיות במרכז העיר. עשרות תושבים קיבלו שיחות או מסרונים מזויפים שקראו להצביע למועמד עופר ברקוביץ', כביכול מאת ״הקרן החדשה לישראל״׳. הקרן החדשה הגישה בעקבותיהם תלונה במשטרה על זיוף והתחזות. וזה רק על קצה המזלג.

גם ברמת גן התקיימה מערכת בחירות סוערות. ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר הפיץ שלטים עם תמונת מתחרהו כרמל שאמה-הכהן ואביו פנחס, ותחתיה הכיתוב: "אומרים לא למשפחת שאמה". שאמה-הכהן, שזכה לבסוף בבחירות, פנה לבית המשפט, וזה הורה לזינגר להסיר את השלטים. בנוסף, תושבים דיווחו על פרופילים מזויפים שצצו בקבוצות פייסבוק דוגמת "רק לרמתגנים", שהשמיצו קשות את המועמדים; שני המטות הכחישו כל קשר אליהם, ואף הגישו תלונות למשטרה, לוועדת הבחירות ולחברת פייסבוק. גם ברמת גן דיווחו התושבים על אינספור מסרונים פוגעניים וחלקם העידו שלא זכורה להם מערכת בחירות שכזאת.

בחיפה, ראש העירייה שהודח בבחירות, יונה יהב, טען ביום הבחירות שיריבתו, עינת קליש-רותם, "ביצעה מתקפת סייבר" של שיחות ספאם ששיתקו לכאורה את מערכת הטלפונים של אנשי המטה שלו. קליש-רותם, שניצחה לבסוף בבחירות, השיבה: "כל הקווים האדומים נחצו, יש לנו אינדיקציה שיש זיופים בקלפי". והיו עוד לא מעט עניינים. אז מדוע דווקא מערכת הבחירות הזאת רשמה שיאים חדשים של תככים ומניפולציות? והאם זה מנבא בהכרח את מה שעומד להתרחש ברמה הארצית?

שיטה שמזמינה שחיתות

פרופ' מיכל שמיר, מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב, המומחית בין השאר להתנהגות פוליטית ולפוליטיקה ישראלית, טוענת שלבחירות המוניציפליות דווקא יש מאפיינים ייחודיים ההופכים אותן למועדות לפורענות באופן ספציפי. הראשית שבהן היא שיטת הבחירה הישירה שחוקקה בשנות ב-70.

"השיטה שבמסגרתה את בוחרת את ראש הרשות ואת הרשימה למועצה בנפרד, יצרה ראש רשות סופר חזק, כל-יכול למעשה, שאיננו תלוי כלל במועצה", היא אומרת. "כל הסיעות תלויות בו, כי כולן רוצות להיות בקואליציה, וזה משום שרק סגני ראש עיר שמתמנים מתוך סיעות הקואליציה הם עובדי ציבור בשכר. שאר חברי המועצה עושים זאת בהתנדבות. התוצאה היא שאין כמעט אופוזיציה. יתר על כן, ראש העירייה ממנה את כל הפקידוּת, כולל המבקרים, כך שאין בכלל מנגנוני בקרה ואין שומרי סף".

מעבר לכך שהשיטה הזאת מזמינה שחיתות, ממשיכה פרופ' שמיר, היא גם יוצרת תפיסה של הבחירות כפרסונליות, ולכן גם אמוציונליות. "המפלגות מאבדות את המרכזיות שלהן, ועל חשבון זה פרסונות עולים למרכז הבמה. ובחירות פרסונליות מזמינות השמצות אישיות, טענות אישיות וטיעונים בעלי גוון אישי ולא עקרוני". בנוסף, פרופ' שמיר טוענת שהמערכות בחירות המתנהלות כשברקע טענות לשחיתות, מינהל לא תקין וטובות הנאה, יוצרות אווירה פרועה יותר.

אז מה יהיה בבחירות?

ועדיין, כל הגורמים הללו היו בפעולה גם במערכות הבחירות האחרונות. מה הפך דווקא את זו הנוכחית לבעייתית כל כך באופן ספציפי? חלק מהתשובה טמונה ברשתות החברתיות, ובפרקטיקות חדשות שהופיעו בהן בשנה-שנתיים האחרונות. הראשונה והראשית היא הפייק ניוז כמובן. "היום הרבה יותר קל להפיץ שמועות, הרבה יותר קל ללכלך, וזה קשור לשינויים במבנה התקשורת", אומרת פרופ' שמיר.

האפשרות של התערבות בתוצאות הבחירות באמצעות הרשתות החברתיות הגיחה לתודעה הציבורית בבחירות בארה"ב, ב-2016. מאז זה קרה גם בצרפת, בגרמניה, ובמקומות נוספים. בברזיל, המפלגה הסוציאל דמוקרטית שהפסידה בבחירות לנשיא המכהן ז׳איר בולסונארו הגישה עתירה לביטול תוצאות הבחירות, בשל מימון בלתי חוקי לכאורה של קמפיין רשת שקרי.

אז מה צופן לנו העתיד בבחירות הקרובות לכנסת? האם המגמות הללו הולכות להתחזק, או שמא המודעות כלפיהן תסייע להחליש אותן? כבר היום, יותר משלושה חודשים לפני הבחירות לכנסת ה-12, אפשר לראות קמפיינים פרסונליים, אמוציונליים ורווי השמצות. לפי פרופ׳ שמיר, שאומרת שהנטייה במדעי החברה היא לא להתיימר ולנסות להתנבא, התשובה לשאלה האם מכאן העסק רק ילך וידרדר – תלויה בנו, בציבור. ״אם אנו נצא לרחוב ונגיד 'מושחתים, נמאסתם', אם יהיה פה כוחות חזקים ולחצים נגד הדברים האלו – נוכל לשנות את המצב".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מגזין כותרת*

מגזין פוליטיקה         
{ לכתבה "שעתם היפה של…" התפרסמו 4 תגובות }

1 {מרתק}

מעניין מאוד, לא ציפיתי לתוכן איכותי כ"כ במגזין סטודנטים.

2 {Barbur}

יפה כתבת, הרי זה לא מפתיע. כל ישראל מושחתת. אם זה בבחירות או במונופולים של החברות (בזק תנובה וכו) שהורסים לנו את החיים
אבל מה אכפת להם

3 {עדן}

ללא ספק כתיבה מדוייקת, תיאור המצב בצורה הטובה ביותר. שאפו

4 {גבריאל}

כמה נכון, העלית והצפת כאן נושא כל כך רגיש!
פשוט חובה מוסרית לקרוא, ואישית להתפעל

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות