מלצר מותש, פסיקה שהתקבלה לאחרונה בבית הדין לעבודה קובעת שמסעדות יהיו מחויבות לשלם למלצרים שכר מסודר/ אילוסטרציה, צילום: dogberryjr, מתוך פליקר

תלושים

פסיקה שהתקבלה לאחרונה בבית הדין לעבודה קובעת שמסעדות יהיו מחויבות לשלם למלצרים שכר מסודר, בתלוש, ולא להסתפק בכספי הטיפים. מה עומדות להיות המשמעויות שלה? האם תשנה את הענף מהיסוד? ומה חושבים על כך המלצרים?

כבר שנים שמלצרות נחשבת עבודה משתלמת: מצד אחד, היא גמישה, לא מחייבת ומאפשרת לעבוד בערבים; ומצד שני, רוב הזמן היא נחשבת למתגמלת למדי, בזכות תעריפים גבוהים יחסית שמשולמים מהר ובמזומן, בצורה של טיפים. אלא שפסיקה שהתקבלה לאחרונה בבית הדין לעבודה קבעה שכספי הטיפים יוכרו כעת כהכנסה של המסעדה ורק לאחר מכן יועברו למלצר באמצעות תלוש שכר מסודר שכולל את כל התנאים הסוציאליים שמגיעים לעובד. אז מה עומדות להיות המשמעויות? האם הפסיקה תשנה את הענף מהיסוד? ומה חושבים על כך המלצרים והמלצריות?

במצב הנוכחי, החוק קבע כי התשר משמש כשכר העבודה של המלצרים, ומהווה הכנסה לעובד שלא מהמעסיק. כך, כל מסעדה הייתה רשאית להחליט איזה חלק מסכום הטיפים היא מעבירה כשכר לעובד בתלוש משכורת (שכולל תנאים סוציאליים, תשלומי מס וביטוח), ואיזה חלק מועבר ישירות לעובד בסוף המשמרת (במתכונת של "כסף שחור"). כשהמלצרים מקבלים את הכסף ישירות לכיסם, נוצר מצב בעייתי של אי דיווח ובעקבותיו גם העלמת מס. בנוסף, נוצר מצב שבו מעסיקים רבים ראו בכך "רישיון" להימנע מהענקת זכויות סוציאליות למלצרים; התשלום הגבוה יחסית, המהיר והמזומן נתפס כפיצוי על הזכויות שנמנעו ממלצרים.

פסק הדין החדש כולל כמה קביעות: ראשית, הטיפ ייחשב כהכנסה של בית העסק ולא של העובד ישירות. יחד עם זאת, נקבע כי כספי התשר יהוו שכר עבודה של כלל נותני השירות במסעדה, ולא רק של המלצרים (כמו שוטפי כלים, טבחים ועוד). בנוסף, נקבע שהמעסיק ישלם באופן מסודר את תשלומי החובה למלצרים, כמו ביטוח לאומי או ביטוח בריאות מכספי המסעדה. כלומר – הם לא יגולמו יותר בכספי הטיפים. אך הקביעה הזאת אינה חד משמעית וכוללת הסתייגות – במידה שכספי הטיפים עוברים את שכר המינימום, ניתן לשלם באמצעותם את הזכויות הסוציאליות. בשורה התחתונה, המעסיק יהיה מחויב להצהיר במסגרת תלושי השכר של המלצרים על כל הכספים שמשולמים להם. כך יופסק המצב שקיים היום בו הטיפ מדווח באופן חלקי בלבד.

"למלצרים לא משלמים על שעות נוספות"

אופיר קרן פז, בת 24 מתל אביב, עובדת במסעדה תל אביבית מצליחה במשך שנתיים. היא מספרת שהשכר שלה מחושב לפי כלל הטיפים שהתקבלו במשמרת חלקי מספר המלצרים שעבדו בה. בנוסף, היא מציינת, מופרשים מהשכר חמישה שקלים פר שעה עבור ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ומס הכנסה. לכאורה, הכול משולם כשורה. אך ה"מלכוד" לדבריה הוא בגובה ההפרשות הסוציאליות שהיא מקבלת.

"אני מקבלת את השכר בתלוש לפי שכר מינימום, כך שיוצא שכל ההפרשות שאני מקבלת מחושבות לפי השכר הנמוך ולא לפי השכר שעשיתי באמת החודש. למשל, אם הייתי מרוויחה באותו החודש 4,000 ש"ח, בתלוש היה רשום 2,000 ש"ח. זה דבר שבטווח הארוך פוגע לי בפנסיה, למשל. בנוסף, שעות נוספות לא היינו מקבלים, כי מלצרים לא מקבלים שעות נוספות. מה שכן, הסכום שהיינו עושים לשעה היה באמת גבוה יותר מתעריף של שכר מינימום עם תוספת של שעות נוספות לפי החוק".

קרן פז סיפרה שבחרה למלצר בעיקר בגלל השכר הגבוה והמיידי שהיא מקבלת בסיום כל משמרת. כשהיא נשאלת על החוק החדש, התשובה שלה אמביוולנטית: "מצד אחד, זה נכון וצודק לאפשר למלצרים לקבל את התנאים הסוציאליים שהם אמורים לקבל, כמו בכל מקום עבודה אחר. אבל מצד שני, כמלצרית, אני עובדת משמרת ומיד בסיומה – מקבלת את הכסף על אותן השעות במזומן. לפי החוק החדש, המלצרים לא יקבלו כסף מזומן יותר, אלא את כל כספי החודש בתלוש מסודר. אישית אני לא כל כך אוהבת את הרעיון הזה, כי בתור סטודנטית שצריכה את המזומן זה יכול לפגוע בהתנהלות היומיומית שלי. בסופו של דבר זו הסיבה שבחרתי לעבוד במלצרות – אני עובדת קשה אבל מקבלת שכר גבוה, ובאופן מיידי. אבל אני מאמינה שתנאי ההעסקה ישתפרו בעקבות החוק והמלצרים באמת יקבלו את התנאים הסוציאליים שמגיעים להם".

החוק ישפיע על ההחלטה שלך האם להמשיך לעבוד במלצרות?

"יכול להיות שחוק כזה ישנה את החשיבה שלי לגבי מלצרות, ואתחיל לחפש 'עבודה של גדולים', או שאולי אפחית במשמרות. הרי חלק מהעניין בעבודה כזו היא הכסף המזומן שזמין לי מיד אחרי כל משמרת".

"למה שהטיפים לא יינתנו כבונוס?"

נעם גירס, בת 23 מתל מונד, ממלצרת בבית קפה באזור השרון. במסעדה שבה היא עובדת אופן התשלום למלצרים שונה מזה שתיארה קרן פז, אבל גם הוא מתבסס כולו על טיפים: "השכר השעתי הוא 30 שקל לשעה, אבל הוא משולם מהטיפים. ככה זה עובד: בסוף כל משמרת, מנהל המשמרת סופר את הטיפים, 'שם בצד' סכום שווה-ערך לשכר מינימום, ואת מה שנשאר, הוא מחלק בין כל המלצרים כבונוס. כך שלמעשה, השכר שלי מחולק לשניים: את התשלום השעתי אני מקבלת בצ'ק בסוף החודש, ואת הכסף שנשאר מהטיפים, לאחר חישוב תשלום המינימום, אני מקבלת כבונוס מיד לאחר המשמרת. במידה שלא התקבל מספיק כסף מהטיפים לכסות את השכר המינימאלי לשעה – המעסיק משלים לנו מכספי המסעדה".

כיוון שגירס מקבלת תלוש מסודר בסוף החודש, משולמים בו כלל התנאים הסוציאליים המגיעים לה. למרות זאת, יש לה ביקורת נוקבת על אופן העסקת מלצרים בישראל: "נוצר מצב שבו המעסיק לא משלם שכר למלצרים, כי כל המשכורת מורכבת מטיפים שמשלמים לקוחות, וככה יוצא שבשביל בית העסק אנחנו כוח עבודה שעובד בחינם. לדעתי, כל כספי הטיפים צריכים להגיע למלצרים כבונוס ישר, ולא להרכיב את שכר הבסיס שלנו. כשאני נותנת שירות מכל הלב, בעבודה שנעשית תוך מאמץ פיזי לא פשוט, אני רוצה לקבל את הבונוס הזה לעצמי, כבונוס, ושהוא לא ישמש כבסיס למשכורת שלי".

ומה דעתך על החוק החדש?

"מצד אחד, אני חושבת שהחוק יוביל לשינוי חיובי, כי זה יגדיל את הפיקוח על ענף המסעדנות בארץ, אבל מצד שני זה עלול לפגוע בשכר הגבוה של המלצרים. היום מלצרים רבים מרוויחים יותר בגלל שהם לא משלמים מס על כל ההכנסות שלהם. אני גם חוששת שבפועל החוק לא ישנה הרבה,ושמעסיקים עדיין ימצאו דרך לעקוף אותו ולשלם 'שחור' למלצרים".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של כותרת*

זכויות עובדים יחסי עבודה כללי       
{ לכתבה "תלושים" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות