לברון ג'יימס. תמונה מתוך Flickr

מה שחקני כדורסל עושים בפנסיה עם כל הגובה הזה?

סדרת הגמר של ה-NBA, שנערכת בימים אלה, היא הזדמנות טובה להיחשף לצרות שממיט על כדורסלנים הגובה שלהם, או כמו שניסח את זה אגדת הכדורסל לארי בירד: "אתה לא רואה הרבה אנשים בגובה 2.10 מ' הולכים בגיל 75". מחקר שנערך לפני כשנה בארצות הברית מצא את הגורם הספציפי לשיעור העצום של מחלות הלב שהם סובלים מהן

דריל דוקינס, 2.11 מ', או במילים: שני מטרים ואחד עשר סנטימטרים גובה, לשעבר סנטר ב-NBA, בפילדלפיה 76' ובניו ג'רזי נטס, מת לפני שנתיים בגיל 58 מהתקף לב, ללא כל סימנים מוקדמים. מוזס מאלון, 2.08 מ', אחד הסנטרים הגדולים בתולדות המשחק, מת בפתאומיות כמה חודשים אחר כך, גם הוא מהתקף לב. הסמיכות היחסית בין שני המקרים – שניהם שחקנים זכורים ואהובים – הפנתה זרקור לתופעה שלא ממש היתה מדוברת עד אז: בעיות הלב שעלול לגרום גובה גוף עצום. וכיוון שאחוז לא מבוטל מבני התמותה המגיעים לגבהים כאלה שיחק במהלך חייהם כדורסל במסגרת מקצוענית – לא פחות מ-17% מהאמריקאים המתנשאים לגובה של 2.10 מ' ומעלה שיחקו פרק זמן כלשהו ב-NBA(!) – למעשה מדובר בשאלת בעיות הלב מהם סובלים שחקני כדורסל.

בנוסף לדוקינס ומאלון, יש גם שחקנים שמתו מבעיות בלב תוך כדי משחק, או אימון. האחרון שבהם היה ג'ייסון קולייר, 2.13 מ', שמת בגיל 28 כתוצאה מאירוע לב במהלך טרום עונת 2005/06, אותה התעתד לפתוח במדי אטלנטה הוקס. הוא היה שחקן ה-NBA הפעיל הראשון שהלך לעולמו מאז מאליק סילי, שמת בשנת 2000. בנוסף לאלה שלא שרדו את בעיות הלב, יש מי שחיים עד גילאים מאוחרים יותר הודות לניתוחי לב שביצעו, בעקבות חשש לחייהם. כזה למשל הוא קארים עבדול ג'אבר – השחקן שקלע הכי הרבה נקודות בתולדות המשחק – אשר ביצע ארבעה מעקפי לב בגיל 68. אגב, גם בקרב שחקנים בגובה "בינוני", באזור השני מטרים, הסיכון גבוה יותר מאשר בקרב אנשים ממוצעים. אחד כזה הוא פיט מארוויץ', 1.96 מ' "בלבד", גארד שנבחר במקום השלישי בדראפט 1970, ושיחק במשך עשור. הוא מת בגיל 40 עקב בעיות בלב.

האם זהו צירוף מקרים, או ששחקנים בגובה הזה אכן נמצאים בקבוצת סיכון? אחוז האוכלוסייה שמגיע לגבהים הללו הוא כה נמוך, עד שמבחינה כלכלית, לא השתלם במשך השנים לערוך מחקר בנושא – אפילו בהתחשב הפרופיל הציבורי הגבוה של הנחקרים. אבל לא עוד. מאמר שפורסם לפני כשנה באחד מכתבי-העת המקצועיים החשובים בענף הקרדיולוגיה, JAMA CARDIOLOGY, אישש את ההשערה שכדורסלנים הם אכן קבוצה בסיכון גבוה.

מוזס מאלון. מתוך ויקיפדיה

המאמר, שהתבסס על מחקר שנערך בבית חולים בעיר קולומביה, הבירה של מדינת קרוליינה הדרומית, והקיף 526 שחקני NBA משתי עונות (2013/14 ו-2014/15), העלה ממצאים מעניינים ומטרידים. למשל, ששחקני כדורסל הם בעלי פוטנציאל הסיכון הגבוה ביותר למות כתוצאה מסיבוכי לב שונים, מבין הספורטאים מכלל ענפי הספורט. ויש עוד מספר מסקנות שיפורטו בהמשך. יחד עם זאת, ראוי לציין שמסקנות המחקר עדיין ראשוניות, ושקשה להפיק מהם ידע מקיף בנושא.

ממצאים מטרידים

ראשית, בטרם נצלול למסקנות המחקר, מעט רקע. בסיס אבי העורקים (או "שורש האאורטה", בשפה הרפואית), שהוא העורק הראשי בגוף שיוצא מחדר הלב השמאלי, אינו גדל באופן פרופורציונלי לגובה האדם, זאת בניגוד לחדר השמאלי של הלב שדווקא כן גדל פרופורציונלית. המשמעות היא, שבסיס רחב מהווה סכנה ועלול לגרום לבעיות לב מֵסַכְּנות-חיים. לא פחות. כיוון שאבי העורקים הוא העורק שבו עובר הכי הרבה דם בגוף – הקוטר הממוצע שלו הוא בסך הכל כ-30 מילימטרים, תלוי בגובה ובמשקל האדם – הוא גם העורק שעליו מופעל הלחץ הגדול ביותר. כאשר אבי העורקים מתרחב יתר על המידה, הדבר עלול לגרום למפרצת באאורטה (כלומר להתרחבות קריטית של כלי דם).

השאלה, במקרים כאלה, היא גודל המפרצת, כמו גם קצב הגדילה שלה. היווצרותה של מפרצת קטנה היא עניין שכיח יחסית, הדורש מעקב תקופתי (בדרך כלל, אחת לחצי שנה) במקביל לטיפול בגורמי הסיכון (עישון, סוכר, אלכוהול ועוד). אבל במקרה שקוטר המפרצת עולה על חמישה סנטימטרים, או לחילופין, אם קצב הגדילה שלה עולה על סנטימטר אחד בשנה – הרי שנדרשת התערבות כירורגית. או בקיצור, ניתוח.

ופה נכנסים לתמונה הממצאים המדאיגים של המחקר שבוצע בראשות ד"ר דיוויד אנג'ל. טווח הגודל האפשרי של קוטר שורש האאורטה – זה שאמרנו שגודלו הממוצע בקרב כלל האוכלוסייה הוא כ-30 מילימטר – נע בין 25 מ"מ במקרה המינימלי, ל-42 מ"מ במקסימום. על פי תוצאות המחקר, הקוטר הממוצע בקרב השחקנים שנבדקו עמד על 33.7. מתוכם, הקוטר של שישה אחוזים מהנבדקים אף עמד על 40 מ"מ, ויותר. מבחינת אנג'ל, השחקנים הללו, בעלי קוטר כזה של אאורטה, הם קבוצת סיכון. חד וחלק. הוא המליץ להם להיבדק באופן קבוע, כדי להימנע מהחמרה.

לארי בירד פחד למות, ופרש

הסיכונים הבריאותיים האורבים לאנשים גבוהים אינם בגדר חידוש. כבר שנים שמדברים על כך בליגות הכדורסל המקצועניות בארצות הברית, ולראיה, הבדיקות שנעשות לשחקנים ב-NBA הן קפדניות ביותר. לארי בירד, אחד השחקנים הגדולים בכל הזמנים, התראיין לפני כשנה לג'קי מקמילן מאתר הספורט הגדול ESPN, וסיפר על בעיות הלב שחווה בעת שאימן את אינדיאנה פייסרס, שאף גרמו לו לטענתו לפרוש מקריירת האימון אחרי זמן קצר בלבד. "פחדתי למות באמצע משחק", אמר.

בירד, 2.08 מ', אף אובחן כסובל מבעיות בלב בשנת 1995, כשהיה בן 39 בלבד. "אני אומר לאשתי כל הזמן: לא רואים הרבה אנשים בגובה 2.10 מ' הולכים בגיל 75", אמר בראיון, והוסיף: "אני יודע שכמה מאיתנו חיים למשך זמן רב, אבל רוב החבר'ה הגדולים לא נשארים הרבה. אבל זה לא משהו שאני חושב עליו לפני השינה. אם זה יקרה, זה יקרה".

לגבוהים ביותר פשוט אין סיכוי

בעוד שבארצות הברית התופעה מוכרת יחסית, ועולה מדי פעם לכותרות אתרי הספורט, בישראל ובאירופה הנושא די מודחק. ואולם, זה לא אומר שהוא לא קיים. קונסטנטין פופה, 220 סנטימטרים של מגושמות, ששחק במכבי תל אביב ובהפועל ירושלים, הראה יכולת פושרת, פרש בגיל 30 ומאז די נשכח מהתודעה שלנו. אולם בגיל 46 הוא עבר ניתוח לב מורכב, שממנו לקח לו כמה חודשים טובים כדי להתאושש.

ניל פינגלטון, 2.33 מ', היה בשעתו הבריטי הגבוה בעולם. הוא אמנם שיחק בליגת המכללות האמריקאית, ואחרי שלא הצליח להשתלב ב-NBA, העביר כמה עונות בליגה הספרדית, אך את עיקר פרסומו השיג בקריירת משחק אחרת – בקולנוע ובטלוויזיה. הוא הופיע בין היתר ב"אקס-מן: ההתחלה", בסרט הסמוראים "47 רונין" וב"עלייתה של ג'ופיטר". את המקפצה המקצועית הגבוהה ביותר עשה ב"משחקי הכס", שם התפרסם כשגילם את מאג הענק. לפני מספר חודשים, נפטר כתוצאה מאי ספיקת לב, כשהוא בן 36 בלבד.

פינגלטון ב"משחקי הכס"

ככל שעולים במדרג הגבהים, בואכה האנשים הגבוהים ביותר בהיסטוריה המתועדת, מבינים עד כמה חסרי סיכוי הם היו. רוברט וודלו, האיש הגבוה ביותר שאי פעם תועד בהיסטוריה הרפואית (שאף מחזיק בשיא גינס), התנשא לגובה של 2.72 מ'; הוא מת בגיל 22. וכך גם הבאים אחריו ברשימה, אלו שעברו את גובה שני מטרים וחצי – הם מתים כמעט תמיד עד גיל 30. להיות גבוה, מתברר, זה עניין הרסני.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מגזין כותרת*

מגזין ספורט       
{ לכתבה "מה שחקני כדורסל…" התפרסמה תגובה אחת }

1 {חמישי בערב}

יש סרט על מוות של שחקני פוטבול.. תעשה על זה גם..

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות