אוסקר ווילד מעיין ב"רשימת קריאה". צילום מתוך ויקיפדיה

רשימת קריאה (3): אי השוויון יפרק אותנו, אבל זו עדיין לא סיבה לקרוא לו בשמו

על יקום מקביל שבו ישראל נסוגה מהשטחים רגע אחרי מלחמת ששת הימים, על דיסטופיה שבה לנשים אין זכות על גופן ולהט"בים מתחמשים, ועל הנושא האחד שקובע גורלות אבל אין לקרוא לו בשמו. מדי שבוע נביא לכם את האייטמים הכי מעניינים שנתקלנו בהם. והשבוע, וואלה נתקלנו

איך היתה נראית מדינת ישראל לו נסוגה מהשטחים מיד אחרי מלחמת ששת הימים? הסוציולוג יגיל לוי פורש תסריט ספקולטיבי לפיו לחץ של ארצות הברית, שנובע משיקוליה-שלה במסגרת יחסי הכוחות של המלחמה הקרה, מביא את ישראל לסגת מהגדה, וגורר שרשרת סיבתית לאו דווקא חיובית: הוא מחדד את המתחים הפנימיים בין אשכנזים למזרחים ובין יהודים לערבים, מעלים את הבום הכלכלי שנוצר בעקבות כיבוש השטח, ואף יוצר מתח בין הממסד הצבאי לפוליטי עד כדי ערעור היציבות השלטונית (זאת על הרקע החלטת הדרג המדיני לסגת כביכול, בניגוד חריף לדעת הדרג הצבאי). טקסט מעניין מאוד ברוח ז'אנר ההיסטוריה האלטרנטיבית, שכותב אחר באותו המוסף, עפרי אילני – השווה-קריאה תמיד – הצביע רק לפני כמה שבועות על פריחת הז'אנר בעולם המחקר. באותו הנושא – השטחים, הגדה או יהודה ושומרון, תלוי על איזה צד ירון דקל קם – האזרח אהוד ברק חוטא בביקורת ספרות, וסוקר את ספרו של מיכה גודמן, "מלכוד 67'", הנוגע לוויכוח הפוליטי סביב שאלת החזקת השטחים. תחילת הרשימה מעניינת, אבל היא ארוכה, ארוכה מדי (ולמי שהיה ספק שמדובר בביקורת ספר של אהוד ברק, הכותרת נפתחת במילים: "ביקורת ספר של אהוד ברק").

ועוד ב"הארץ", ראיון יפה עם הסופרת מרגרט אטווד, שבימים אלה משודרת הסדרה הדי-מוצלחת "סיפורה של שפחה", המתבססת על ספרהּ, ומגוללת דיסטופיה שבה אסון סביבתי והפיכה אלימה הובילו לדיקטטורה צבאית שבה לנשים אין זכות על גופן והן משועבדות לצורך רבייה. "כתבתי אותו [את הספר] ב-1984–1985 וכבר אז אנשים בארצות הברית דיברו על השינויים שהם היו עושים אילו היה להם כוח. עכשיו יש להם כוח. זה מסוג המקרים שבהם רעיונות כאלה מתקבלים בהתחלה כמעט בביטול, ב'לא, איש לא יעשה דבר כזה'. אבל אם אנשים אומרים שזה מה שהם יעשו, ואז הם מקבלים כוח לידיהם, הם כפי הנראה יעשו זאת", אומרת הסופרת הקנדית. נראה אפוא שיש חוגים אמריקאים שבהם החשש שהדיסטופיה קורמת עור וגידים ממשי: "מאז עלייתו של טראמפ הולכים וגוברים הקולות בקהילה הקווירית, הקוראים ללהט"בים להתחמש. האמנם זו הדרך היעילה להתמודדות עם אלימות הומופובית?", שואלת כותרת המשנה בכתבה מומלצת שתתפרסם במוסף "גלריה שישי" של מחר, מאת יוענה גונן (כן, זו מ"20 שאלות" אבל לא רק).

יחד עם זאת, נראה היה השבוע שעלייתו הגלובלית של הימין הקיצוני שבישר טראמפ הואטה במשהו עם ניצחון עמנואל מקרון בבחירות בצרפת. הפודקאסט הבריטי המצוין Talking politics (שכמונו, ולהבדיל, מופק גם הוא מתוך קמפוס, במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת קיימברידג'), אירח את אחד הכלכלנים החשובים כיום בעולם, אם לא ה-, תומא פיקטי הצרפתי, כדי לשוחח על הבחירות. המשדר אמנם הוקלט לפני ההצבעה, ובמובן זה חציו הראשון רלוונטי פחות, אבל בחציו השני מהמם פיקטי עם עמדות אופטימיות למדי חרף התזוזות הטקטוניות. כך למשל כשפיקטי, החוקר הבולט ביותר כיום של אי השוויון, נשאל בחוכמה מדוע הנושא הזה אינו נמצא בלב השיח הפוליטי, על אף שכמעט כל התופעות האחרונות הן רעשי משנה שלו, הוא משיב שהוא אופטימי לגבי האפשרות שהשיח אכן ישתנה; זאת למרות שההיסטוריה הכלכלית היא היסטוריה של אי שוויון, למעט שני חריגים – אחד אחרי כל אחת משתי מלחמות העולם (חריגים שאנחנו תופסים כנורמה, בשל היעדר פרספקטיבה היסטורית). כדי להעמיק חקר בנושא תקופת החסד הסוציאל-דמוקרטית שחווה העולם המערבי אחרי מלחמת העולם השנייה, כדאי לחזור לפרק מספר של ההיסטוריון טוני ג'אדט שפורסם לפני מספר שנים ב"אלכסון". "העולם שאבד לנו", נקרא הפרק.

אגב, האנטיתזה של פיקטי הוא ארתור לאפר, ממציא "עקומת לאפר", שעדיין חושב שהורדת מסים לעשירים תביא לצמיחה וחלחול למטה של ההון. כתבי מוסף "כלכליסט" ראיינו אותו. באורח לא-בלתי-קשור, ב"דה-מארקר", אמיתי זיו (האיש עם השם ה-כמעט-הכי-יפה בעולם), מאיר עוד פינה אפלה של מערך ההון-שלטון, בישראל הפעם, כשהוא מונה את חבילת ההטבות שהעניק, ומעניק, משרד התקשורת למקורבו של ראש הממשלה, שאול אלוביץ', הבעלים של "בזק", חרף ניגוד העניינים. אבל אין ספק שעדיף לדבר על "טורטית". 

לסיום, פרק מרגש של הפודקאסט של רום אטיק בתאגיד הציבור השידורי, "שיר אחד", על "אבניבי", שחושף כי השיר נכתב על ידי אהוד מנור ומלחינתו נורית הירש בטלפון; שהירש היא אוהדת של סטטיק ובן-אל; ומביא מאש-אפ פרי פסנתרהּ בין "אבניבי" לשירו של אד שירן, "צורה לך" (הלינק איננו ישיר). האזנה נעימה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מגזין כותרת*

כללי רשימת קריאה תקשורת           
{ לכתבה "רשימת קריאה (3):…" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות