הצמד לה פן את מקרון (צילומים מתוך ויקיפדיה)

הבחירות בצרפת: "כולם מסכימים שעוד לא היה כדבר הזה"

אחרי סיבוב ראשון מורט עצבים, צרפת מתכוננת להכרעה בין מקרון ללה פן ביום ראשון הקרוב. שוחחנו על הבחירות עם ד"ר צילה הרשקו, מומחית ליחסי צרפת-ישראל, שמפרגנת למקרון "נקודת פתיחה מעולה" וצופה השתוללות של אוהדי לה פן במקרה של הפסד

ביום ראשון ה-6.5 ייגשו אזרחי צרפת פעם נוספת לקלפיות במטרה לקבוע מי יהיה הנשיא/ה הבאה של הרפובליקה. לראשונה זה עשרות שנים, שני המועמדים של המפלגות הגדולות והממוסדות – המפלגה הסוציאליסטית והמפלגה הרפובליקאית – נשרו מהמירוץ כבר בסיבוב הראשון, ב-22.4. לסיבוב השני והמכריע, עלו מועמד המרכז העצמאי עמנואל מקרון ומועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן. מקרון נחשב על פי הסקרים למועמד המוביל, אבל כבר ראינו מה הסקרים שווים בברקזיט ובבחירות בארצות הברית.

"כולם מסכימים שעוד לא היה כדבר הזה: לא היו בחירות כאלה בצרפת", אומרת ד"ר צילה הרשקו, עמיתת מחקר במרכז בגין סאדאת למחקרים אסטרטגיים ומומחית ליחסי צרפת-ישראל. "מצד אחד יש את לה פן, שרוצה להרוס הכול ולבנות את צרפת מחדש, ומצד שני יש את מקרון שהקים מפלגה חדשה ב-2016 לאחר שהתנער מהמפלגה הסוציאליסטית של הנשיא הקודם פרנסואה הולנד".

מה הנושאים שעומדים במרכז מערכת הבחירות הנוכחית?

"בשנים האחרונות יש התמרמרות נרחבת בנוגע למצב הכלכלי – צרפת סובלת משיעור האבטלה הגדול ביותר אי פעם, כ-10% באוכלוסייה הכללית ו-25% בקרב הצעירים. בנוסף, נסגרו הרבה עסקים עצמאיים ומצב החקלאים הידרדר. לכול זה נוסף בשנים האחרונות גם הנושא של מעשי הטרור. את ממשלת הולנד האשימו שאינה יודעת להתמודד איתם ושמה שאפשר אותם מלכתחילה הוא יחסהּ המתון-מדי כלפי האסלאמיסטים. אחת הטענות היתה שאפשרו למטיפים מאוד קיצוניים להגיע לצרפת ולנהל חינוך דתי – דבר שהביא להקצנה מאוד רצינית שהיה אפשר למנוע.

"בנוסף לטרור, האזרחים קישרו את המדיניות כלפי האסלאם גם לשיעור הפשיעה הגדל. בין שישה לעשרה מיליון מוסלמים בצרפת לא יכלו או לא רצו להשתלב בחברה, ובגלל זה חלקים רבים בצרפת היו מלאים בפשיעה ובהפגנות מאוד אלימות של מוסלמים".

מה שהיווה כר מושלם עבור לה פן.

"לה פן שילבה בין שני הנושאים, והיא טוענת שבעיית ההגירה מביאה עמה גם את הבעיות הכלכליות. לטענתה, המהגרים תופסים משרות זולות יותר וזה גורם להרעת התנאים הסוציאליים במשק ולכך שיש פחות משרות לצרפתים. היא גם חיברה את הבעיות האלה לדיון על עזיבת האיחוד האירופי, שבו היא בעמדת מיעוט: היא טוענת שהאיחוד מקשה על צרפת ולכן היא בעד לצאת ממנו. היא מציעה לסגור את הגבולות ולהקים כלכלה צרפתית לאומית שתדאג לפועלים הצרפתים, לחקלאים ולבעלי העסקים".

יש איזושהי היתכנות להצעות של לה פן?

"ההצעות האלה של לה פן עוררו ביקורת רבה כי לפי הסקרים 70 אחוז מהמצביעים אינם רוצים לעזוב את האיחוד האירופי ואת היורו כמטבע אחיד. גם לה פן עצמה ריככה את ההצעות שלה. היא מציעה שני סוגי מטבעות: האירו למסחר חוץ, והפרנק לשימוש פנימי. גם הצעה זו מעוררת ביקורת, בטענה שתפגע במשכורות ובפנסיות".

ומה מקרון מציע?

"מקרון היה שר האוצר תחת הולנד והוא ניסה במהלך הקדנציה להוביל רפורמות כלכליות ברוח נאו-ליברלית. הרעיון שלו היה להשקיע בהיי-טק ובטכנולוגיות חדשות במטרה להחיות את הכלכלה הצרפתית ולהפוך אותה למודרנית יותר, הן מבחינת התעשייה והן מבחינת החקלאות. בעקבות הרפורמות הללו הוא ספג ביקורת רבה מאיגודי העובדים ומחבריו במפלגה הסוציאליסטית, שבה היה חבר, והבין שלא יצליח לקדם גישה כלכלית כזאת תחת המסגרת שלה. לכן הקים מפלגה חדשה ב-2016, בשם !En Marche ('קדימה!'). כנגזר מהשקפתו הכלכלית, הוא אינו תומך בעזיבת האיחוד, מבחינתו האיחוד היא ברית חשובה שמגנה על צרפת. אבל הוא כן מתכנן להידיין עם אירופה במטרה לקבל תנאים יותר טובים באיחוד".

הסתיים הרומן של הרפובליקנים עם לה פן

הניצחון של מקרון ולה פן בסיבוב הראשון, שאפשר להם להעפיל לזה השני, היה דחוק (במידה שמי מהם היה משיג מעל ל-50% מהקולות, לא היה נדרש סיבוב שני). מקרון השיג בסיבוב הראשון 23% מסך הקולות ולה פן הגיעה למקום השני עם 21% מהקולות. המתמודדים שהגיעו למקומות הבאים אחריהם, היו צמודים אליהם מאוד: פרנסואה פיון, ראש ממשלת צרפת לשעבר ונציג המפלגה הרפובליקאית, הגיע למקום השלישי עם 20% מהקולות בסבב הראשון, וז'אן לוק מלנשון ממפלגת השמאל הרדיקלי "צרפת בלתי כנועה" סיים במקום הרביעי עם 19.6% מהקולות. מתוצאות אלה ניתן ללמוד שמרבית המצביעים בצרפת יצטרכו לתת את קולם למועמד שלא בחרו בו במקור, מה שמעלה את השאלה: אילו שיקולים ינחו אותם בבחירת המועמד האלטרנטיבי שאיננו הבחירה הראשונה שלהם, וכמובן – מי משני המועמדים ייהנה מכך לבסוף.

את חושבת שהסלידה של מקרון מעקרונות סוציאליסטיים עשויה לגרום למצביעים של מלנשון להצביע בסבב השני דווקא למועמדת הימין הקיצוני? אנחנו רואים שנכון למועד קיום הראיון, מלנשון עצמו מסרב להצהיר על תמיכה במקרון. 

"ממש לא. בין השמאל הקיצוני לבין הימין הקיצוני יש פער עצום בצרפת. ממש טינה ושנאה. לאחר שלה פן עלתה לסבב השני, היו הפגנות סוערות בצרפת והחבר'ה של מלנשון הלכו מכות עם המשטרה. מרבית המצביעים והתומכים של מלנשון הם אנשים צעירים ואידיאולוגיים שמוכנים לעלות על הבריקדות. השנאה לימין הקיצוני זו שנאה שהיא חלק אידיאולוגי אצלם".

שמי פאריס מתקדרים. צילום מתוך פליקר

ומהצד השני – בין המועמד הרפובליקני שנשר, ראש ממשלת צרפת לשעבר פיון, לבין לה פן, יש דמיון פוליטי בכמה תחומים. לדוגמה: שניהם בעלי עמדה נצית כלפי האסלאם ושניהם בעד התקרבות לרוסיה. האם לדעתך דמיון זה עשוי לגרום לכך שמצביעי פיון מהסבב הראשון יעדיפו דווקא להצביע ללה פן בסבב השני, על אף שפיון עצמו דווקא המליץ על מקרון?

"כשלה פן דיברה בהתלהבות על הלאומיות הצרפתית ועל הצורך להחזיר אותה לגדוּלה, זה קרץ בהתחלה להרבה מאוד מהרפובליקאים, שגם להם האתוס הלאומי חשוב מאוד. אבל כשלה פן הבהירה שהיא בעד יציאה מוחלטת מהאיחוד, אותם צרפתים לקחו פתאום צעד אחורה, וזאת מתוך החשש מהבעיות שיציאה מהאיחוד עלולה לגרום לצרפת. בנוסף, מקרון לא נתפס כאויב מבחינת הבוחרים הללו, מה שמחזק עוד יותר את הסברה שהם ישמעו להמלצת פיון ויצביעו למקרון. בכלל, המהלך שעשה מקרון כשהתנער מהמפלגה הסוציאליסטית כדי לא להיקשר לכישלונות שלה, הביאו אותו למצב בו יש לו נקודת פתיחה מעולה לסיבוב השני – הוא זוכה לתמיכה גם מהרפובליקאים וגם מהסוציאליסטיים".

לה פן טובה לחיזבאללה

דעותיה הקיצוניות של לה פן זכו לתהודה רחבה בישראל. מצד אחד, ישראלים רבים נלהבים מגישתה הנצית כלפי האסלאם ומרצונה להפוך את צרפת למדינה בדלנית שלא תקשה על ישראל בהתמודדות עם הנושא הפלסטיני. מצד שני, ישראלים רבים אחרים מבקשים לצנן את ההתלהבות ומזכירים כי מדובר בבתו של מכחיש שואה (רק השבוע הודח סגנה, לאחר שטען כי תאי הגזים הם המצאה), וכי עמדותיה בנושאי פנים, ביניהן איסור על שחיטה כשירה או חבישת כיפה, יפגעו קשות ביהודי צרפת.

את עמדת לה פן בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני אנחנו יכולים לנחש, אבל מה בעצם עמדתו של מקרון בנושא?

"מקרון מתכוון לשנות את המדיניות האקטיביסטית של הולנד. הוא עדיין תומך מובהק של רעיון שני המדינות, אבל בהסכמה. הוא מתנגד לתמיכה חד צדדית בהקמת מדינה פלסטינית ומבין ששני הצדדים צריכים להסכים על הפתרון".

יש רגליים לסברה בחלקים רחבים של הציבוריות הישראלית, שלה פן עדיפה לישראל, סברה שנדמה שקיבלה רוח גבית מהכרזתו של דונלד טראמפ ערב הסיבוב הראשון ש"לה פן המועמדת החזקה ביותר"?

"אם לה פן תיבחר, זה עשוי להיות בעייתי מבחינת ישראל. מלבד יחסה העתידי ליהודי צרפת, העניין המשמעותי בהקשר של ישראל היא עמדתה הבעייתית של לה פן כלפי רוסיה. לה פן תומכת בהתנתקות מאירופה לטובת התקרבות לרוסיה וזה אומר מן הסתם שגם היחסים של צרפת עם איראן, עם סוריה ועם חיזבאללה יתחזקו, שכן רוסיה משתפת פעולה עם המדינות והארגונים הללו".

האם העמדות הפרו-רוסיות שלה הובילו להתערבות בבחירות בצרפת, כפי שהובילו לדברי ה-FBI ושאר הממסד הביטחוני בארצות הברית, להתערבות בבחירת טראמפ?

"נכון לעכשיו, נראה שהרוסים התערבו גם במערכת הבחירות בצרפת. יש שיח ער בצרפת לגבי שימוש רוסי ביכולות הסייבר שלהם כדי להפיץ פייק ניוז. למשל: בתחילת הקמפיין הופצה ידיעה שמקרון הומו, בעוד שהוא בכלל נשוי כבר שנים לאישה. כשזה התחיל להתפשט, מקרון היה חכם ועלה במהרה לשידור והבהיר שזה לא נכון".

כמה זהות הנשיא החדש תשפיע על צרפת? אנחנו, לפחות כרגע, שהרבה מההבטחות של טראמפ למשל נבלמות – בין אם על ידי הקונגרס ובין אם על ידי מערכת המשפט.

"כדי שלה פן ומקרון יוכלו למשול, הם יצטרכו להשיג רוב בפרלמנט, דבר שאני סבורה ששניהם יתקשו להשיג בבחירות לפרלמנט (בחירות שיתקיימו רק ביוני) – מפלגת 'קדימה!' של מקרון היא מפלגה חדשה וקשה לי להאמין שבכזאת מהירות הוא יצליח להעמיד מפלגה שתזכה ברוב המושבים. ולה פן? גם בסינריו האימים שבו תנצח בבחירות לנשיאות, היא לא תזכה ברוב המושבים בבחירות לפרלמנט – ואז מה היא תעשה? היא לא תוכל להעביר את כול החוקים והרפורמות שהיא כל כך רוצה".

כיצד צרפת תיראה ביום לאחר הסבב השני? כיצד את צופה שהצדדים יקבלו את התוצאות?

"במידה ולה פן תפסיד, יהיו הפגנות אימים ברחובות. האוהדים שלה נלהבים מאוד, ממש כמו אוהדי כדורגל, והם לא יקבלו יפה הפסד. ואם היא תנצח, זה בכלל וואו. אני מניחה שבמקרה כזה, הקלישאה תהפוך שוב למציאות והצרפתים יעלו מחדש על הבריקדות".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מגזין כותרת*

אקטואליה חדשות חוץ מגזין         
{ לכתבה "הבחירות בצרפת: "כולם…" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות