כרזת "גילזיט 2017" מתוך עמוד הפייסבוק של הוועד

האם גילמן בדרך להתנתקות חד-צדדית מאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב?

הקפיטריה עברה "ג'נטריפיקציה אלימה", בפינות קפה האמון יש לשלם בהון סימבולי, הפעילות שאגודת הסטודנטים מארגנת "סאחו-נורמטיבית" והסטודנטים למדעי הרוח צריכים לבצע ממנה ברקזיט. האם ההטרלות של גוף חדש בשם "הוועד הפועל למען הרוח" יתורגמו לפרקסיס פוליטי?

בקיץ האחרון שופץ מתחם הקפיטריה הישן בבניין גילמן של הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, והוקם במקומו בית קפה-מסעדה של הרשת "קפה נטו". הקפיטריה הישנה והחבוטה הפכה לחלל הוליסטי המשלב אכילה ולימודים, בעיצוב מתכתי עמוס פריטים, דוגמת עציצים תלויים וספרים ישנים שגויסו מהספרייה לצורך העניין.

לא כל הסטודנטים היו מבסוטים מהשינוי. לדעת טל שדות, סטודנט להיסטוריה ולמוזיקולוגיה ופעיל ב"ועד הפועל למען הרוח", "הקפיטריה הקודמת של גילמן היתה מוסד ותיק של לרלורים, מהדור של ההורים שלנו ועד עכשיו. מכרו שם דברים מעאפנים והקפה היה מפוקח, ועכשיו הפכו את זה למסעדה בתוך גילמן". אז מה הבעיה עם זה, אתם שואלים? "זה הפך לאתר מגניב שמגיעים אליו מכל הפקולטות הריאליות", משיב שדות.

חודש אחרי תחילת הסמסטר הוקם עמוד הפייסבוק "משפצים את הקפיטריה של גילמן". על הקפיטריה המשופצת נכתב שם: "מדובר בסימולקרה של קפיטריה; ג'נטרפיקציה אלימה של מוסד הומניסטי ותיק ועתיר מסורת שהגיע לידיהם של רדיקלים מרקאנטי (הפקולטה לניהול ולחשבונאות) ושוטרים אמפיריים".

למעשה, העמוד ההיתולי הוקם במקור כפלטפורמה לתמיכה בקמפיין הבחירות של בחור בשם דניאל סטאטנר לנציגות החוג לפילוסופיה באגודת הסטודנטים. "הרעיון הראשוני היה לנסות 'לשנות מבפנים' את המדיניות של האגודה, כשאחד הנושאים הבוערים היה הקפיטריה", כתב לי סטאטנר. ההצעה שלו בנושא, כפי שנכתבה בעמוד הפייסבוק "משפצים את הקפיטריה של גילמן", היתה להשתלט עליה.

סטאטנר לא נבחר לבסוף לאגודה, לטענתו כי לא ידע שיש להירשם לבחירות מראש. במקומו נבחר סטודנט מפכ"מ (פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה), תכנית מצטיינים שלא אהודה עליו ועל שותפיו, בשל צביונה הניאו-ליברלי.

את דניאל סטאטנר לא הצלחתי לפגוש, הוא לא קיים במייל הפנימי של האוניברסיטה וטרם הצלחתי להגיע אל מישהו שראה אותו במציאות. השיחה שלנו היתה במסנג'ר של פייסבוק. אבל בין אם מדובר באדם אמיתי או בדמות פיקטיבית, הביקורת שלו – חרף אופייה המטריל – לגיטימית, ולא פעם גם מעניינת. גם האמצעים שבהם היא מושמעת מקוריים, וניתן לומר שהיא גם מצליחה בשבועות האחרונים למשוך תשומת לב של סטודנטים מפקולטות אחרות. המאבק הנוכחי על הפרק הוא על ה"גילזיט" – הברקזיט של גילמן; התנתקות חד-צדדית מאגודת הסטודנטים.

"הכל התחיל בגלל קפה אמון", מספר איש הוועד שדות, "בתחילת השנה נאמר לנו שיש לסטודנטים למדעי הרוח חוב של 800 שקל על קפה אמון (פינות בהן מונחים מצרכים וכלים להכנת קפה, וכל סטודנט מתבקש לשלשל שני שקלים לתיבה תמורת השימוש). אבל כשחזרנו מחופשת הסמסטר, הפינה היתה סגורה ונאמר לנו שהחוב עלה ל-2,000 שקל. חשבנו שזה ממש חצוף, כי זה באמת הדבר היחיד בעינינו שהסטודנטים בגילמן מקבלים מהאגודה ביומיום, מלבד מלגות והופעות רוק בצהריים".

פינת קפה האמון שנסגרה, נפתחה בינתיים שוב (את ההסבר לכך – ראו בתגובה של האגודה כאן למטה). את ה"ועד הפועל למען הרוח" זה לא סיפק והוא החליט לצאת בקמפיין להתנתקות של חוגי מדעי הרוח מאגודת הסטודנטים, בטענה שהיא לא מייצגת אותם, בין היתר משום שהסטודנטים של גילמן לא משתתפים באירועי התרבות שהיא מארגנת דוגמת פסטיבל פאנג'ויה, המרתון ויום הסטודנט – פעילויות ששדות מכנה "סאחו-נורמטיבית". יוזמה נוספת של הוועד היא קמפיין ההון הסימבולי: הוועד קורא לסטודנטים לתלוש "שנקל ייצוגי" מהדף שתלוי מעל העמדה ולהכניסו לתוך קופת הקפה, במקום שני שקלים רגילים.

הסוציולוג פייר בורדייה, הוגה המונח הון סימבולי (צילום מתוך ויקיפדיה)

"זו מחאה עם אמירה", מסביר שדות, "רוב הסטודנטים בגילמן כבר שילמו 300 שקל דמי רווחה לאגודה (התשלום איננו חובה, אבל הוא האופציה הדיפולטית ועל מנת להימנע ממנו יש לחתום על טופס ויתור – עובדה שסטודנטים חדשים לא תמיד מודעים אליה) ואני לא רוצה שישלמו עוד כסף על קפה, אבל מצד שני אני גם לא רוצה שזה יהיה חינם. אני רוצה שתהיה הבנה שאני משלם על הקפה הזה בכסף שכבר שילמתי, כלומר לקשר את זה לדמי רווחה".

לטענת דניאל סטאטנר, "בשנים האחרונות הנציגים באגודה משתמשים בתפקידים שלהם כמקפצה לפעילות פוליטית במפלגות בהן הם פעילים, אך כשזה מגיע למאבקים הפוליטיים הממשיים של הקמפוס – הגוף בדרך כלל שותק. לא ראינו אותם משביתים את הקמפוס במאבק להעסקה הישירה של עובדות הניקיון. לא עדיף שהאגודה תתעסק בקידום שיווני של מרצים מכל המגזרים והמגדרים במקום כל הפעילויות הסאחו-נורמטיביות?".

כרגע העיניים של הוועד נשואות ל-24 במאי, אז יקיים בפייסבוק "משאל עם" בקרב הסטודנטים של מדעי הרוח שבו יכריעו האם גילמן תישאר באגודה או תשתחרר ממנה ותקים ועד נפרד. היוזמה כבר גררה לא מעט דיונים בקבוצות פייסבוק של חוגי מדעי הרוח השונים. נעקוב עניין.

האגודה: קפה אמון הוא פרויקט חברתי

מאגודת הסטודנטים נמסר בתגובה: "פרויקט הרווחה של 'קפה אמון' פועל ברחבי הקמפוס זה מספר שנים, והפינות שהצבנו נועדו לספק לכלל ציבור הסטודנטים קפה במחיר נמוך ביותר. 'קפה אמון' איננו מקור רווח לאגודה, מעולם גם לא היה ככזה וחשוב מכך – הוא משמש עבורנו פרויקט חברתי חשוב לשילוב עובדים בעלי מוגבלויות אשר אמונים על תחזוקת פינות הקפה. עלות התפעול שלו, הכוללת עובדי האחראים על אחזקה וניקיון, תשלום עבור ספקים, שינוע וכיוצ"ב, איננה מכסה את ההוצאות ועל כן האגודה סופגת את הפערים.

"יחד עם זאת, כשפערים אלו הופכים ללא-לגיטימיים, לאחר שחלק מהסטודנטים עושים שימוש ב'קפה אמון' ולא משלמים בעדו שני שקלים, כפועל יוצא אנחנו נדרשים לסגור את פינת הקפה בעלת החוב. לכן, הקמפיין כפי שפורסם במספר מאוד מצומצם של פקולטות, נועד להוות צעד הרתעתי. אין בכוונתנו להסיר את הפינות לאלתר אולם מכשאבד האמון, לא נותר לנו אלא לבצע סגירה זמנית ובהמשך להחזיר אותה לפעילות באופן הדרגתי ומצומצם לבחינת שיתוף פעולה מחודש עם הסטודנטים.

"בדבר הטענה לחוב של פינת הקפה בגילמן – פינת הקפה בגילמן מצויה בחוב של למעלה מ-2,000 שקלים מינואר האחרון. הדיווח הנוגע לחוב מצטבר של הפינות מועבר לידי הנציגים בכל שבוע במטרה למנוע הישנות של מקרים כאלו. מעולם לא נעשתה פנייה לאגודה דרך הפלטפורמות הרשמיות שלה, בין אם באתר או בפייסבוק. כמו שעשינו גם בעבר, דלתות האגודה פתוחות לסטודנטים שלנו, בכל זמן ובכל נושא. אנחנו מזמינים את הסטודנטים של גילמן ושל פקולטות אחרות להגיע לבניין האגודה, להיפגש עמנו לשיח פתוח, במטרה לשמוע את הטענות המועלות, כדי שנוכל לפועל בהתאם.

"בנוסף, האגודה מעולם לא חדלה לתמוך במאבק עובדי הקבלן והיא לוקחת בו חלק יותר מעשור. לאורך השנים האגודה תמיד היוותה בית עבור עובדי הקבלן. פעמים רבות הבענו את תמיכתנו בהעסקתם הישירה של עובדי הניקיון תחת האוניברסיטה, הקצנו משאבים רבים עבור המאבק ואנחנו פועלים בערוצים הניתנים לנו על מנת לקדם יוזמה זו. על מנת שנוכל להיות שותפים מלאים בפיקוח על רווחתם ותנאיהם של עובדי הניקיון, מזה מספר שנים פועל רכז עובדי חוץ מטעם האגודה אשר אמון על פיקוח מערך הניקיון באוניברסיטה, חיזוק הקשר הישיר עם העובדים ומענה מקיף לבעיותיהם. בהזדמנות זו חשוב לציין כי בימים אלו האגודה והאוניברסיטה פועלות בשיתוף פעולה מבורך במסגרת פרויקט שמטרתו לספק שיעורי מחשבים ללא תשלום עבור עובדי הניקיון".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מגזין כותרת*

אוניברסיטת תל אביב אקטואליה מגזין מנהל תקין רשתות חברתיות      
{ לכתבה "האם גילמן בדרך…" התפרסמו 3 תגובות }

1 {בר פינטו}

כתבה מצוינת!

2 {חלי}

אין ספק שיש לא מעט ליקויים בפעילות האגודה, ומה שנאמר על כך שהחברים בה משתמשים בה כקרש מקפצה לפוליטיקה קרוב מאוד למציאות, ועם זאת אין סיבה לצפות שהאגודה תממן לכל סטודנט בקמפוס קפה על בסיס יומי או שבועי. 300 שקלים דמי רווחה לא מכסים את ההוצאה על קפה (רק תחשבו כמה אתם משלמים על קפה במהלך השנה. אתם שותים יותר מ-150 כוסות בוודאות, ואם לא.. אדרבא! אין סיבה שעל זה ילכו דמי הרווחה שלכם).
לגבי הפקת אירועים סאחים.. כן, אין ספק. אבל זו הסיבה שיש לכל סטודנט חופש בחירה. כל ההיפסטרים למיניהם מוזמנים להפסיק לשלם דמי רווחה.

{בת}

יש יותר סטודנטים ששותים קפה/תה מכאלה שהולכים לפאנג'ויה. אז מה הקשר להיפסטרים?
אם הפתרון של האגודה זה שכל מי שלא טוב לא, יום טוב לו ושיפסיק לשלם.. מעניין כמה זמן הם יוכלו להמשיך לממן את עצמם.

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות