שר החינוך נפתלי בנט (תצלום: מתוך ויקיפדיה)

מכתב פתוח לבנט: "התשובה לאלימות היא היכרות"

חיים דייטשמן, עד לאחרונה מנהל בית ספר התיכון "תלמה ילין" זה יותר מעשור, כותב מכתב פתוח ונוקב למעסיקתו לשעבר, מערכת החינוך. זו שלטענתו הולכת ומשנה את אופייה וערכיה, ולגמרי לא לחיוב

מערכת חינוך יקרה, שלום.

אני מניח שאת, לצד אחותך, מערכת התרבות, שמות לפניכן כמטרה לחנך דורות חדשים לחיים משמעותיים בארץ, להטמיע ערכים הומניים ודמוקרטיים, לשלב את ילדנו בהרמוניה בשלל צבעי החברה הישראלית. במהלך 40 שנות שירות מוצלח ומהנה במיוחד במערכת החינוך פה בארץ, מילאתי תפקידים מגוונים, חשובים ומרכזיים, אשר ראיתי בהם חלק בלתי נפרד ממטרות חינוכיות כאלו ודומות להן, מ"אני מאמין" גדול וחזק – אוניברסלי אולי? – שמכתיב את התנהלותן של מערכות החינוך והתרבות. אולם כעת, נראה כי ה״אני מאמין״ עליו אתם מצהירים ואותו אתם מציירים מדי יום בכנסים, בתקשורת אך גרוע מכל – בפעולות ובמעשים עצמם, שונה ומשתנה. ולשינויים הללו, אין ספק, יש השלכות.

ראשית, אני תוהה לגבי העידוד הבלתי פוסק של לימודי המתמטיקה. נכון, הנגשת השפה המתמטית תתרום רבות לתגבור לימודי המדעים, יעד בעל חשיבות לאומית בפני עצמו. אמנם, המתמטיקה היא שפה בינלאומית חשובה, אך אני שואל מה עולה, בינתיים, בגורלה של השפה העברית? לראייתי, היא מידרדרת מדחי אל דחי. ולא רק היא, גם התרבות שלנו. שתיהן הופכות דלות, אולי מגוחכות, אבל אני אינני מסכים עם האמרה כי הדור הולך ופוחת. לדאבוני גילית כי דור המורים הוא שהולך ופוחת. הולך ומתרדד. האם לא הגיע הזמן לתקן עוולה זו לפני שיהיה מאוחר מדי? העובדה שצעירים רבים מתרחקים מהמורשת, מהשפה, מהתרבות, לא מדירה שינה מעיניכם? האם תגבור המתמטיקה הוא התשובה? הוא תשובה, אין ספק, אבל הוא תשובה לשאלה אחרת.

שנית, איני יכול שלא להתייחס לתופעת קיטוב מדאיגה שהולכת ומתעצמת, פה בחברה שלנו. קיטוב בין מגזרים, עדות, מעמדות, אזורי מגורים ועוד. לעתים עולה התחושה שאנחנו על סף מלחמת אחים, אם לא כבר עכשיו, ומי נלחם בה בקו החזית אם לא ילדינו, ברשת? אז אני תוהה, האם הדרת חומרי לימוד ו/או הפרדתם בין הקבוצות השונות, תתרום, ולו במעט, לשיפור המצב? אני מאמין כי התשובה לאלימות היא היכרות. אינטגרציה. נראה כי אצלכם, מישהו חושב אחרת.

חיים דייטשמן

חיים דייטשמן

כולנו, אני מקווה, מעלים על נס את הרצון לשמר את החברה הישראלית כחברה דמוקרטית. חברה שאוהבת אדם ושומרת בקנאות על חירותו. חברה שמכירה באחרות בין אנשים וקבוצות, ומקבלת אותה מתוך היכרות, מתוך פתיחות, מתוך כבוד ושאיפה בלתי פוסקת להוויה פלורליסטית צבעונית, כור היתוך של אנשים, דעות, מוצאים ועמדות. לא מזמן התפרסם ב״הארץ״ מחקר של מכון Pew  שבדק את עמדות הישראלים בנושאי דת ופוליטיקה, ובחן את היחס המוענק למיעוטים: 50% מהיהודים תומכים בטרנספר של ערבים, 80% מהיהודים חושבים שצריך להפלות יהודים לטובה. האם לכך פיללנו? האם בלילה, תוכלו להניח את הראש על הכר ולהאמין בלב שלם שה״אני מאמין״ המחודש, איננו חלק מזה?*

אקטואליה כללי מגזין    
{ לכתבה "מכתב פתוח לבנט:…" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות