יירוט של כיפת ברזל במבצע צוק איתן (תצלום מתוך ויקיפדיה)

קרב חפירות

שנתיים אחרי מבצע "צוק איתן", בעלי עסקים בדרום מתלוננים שהם עדיין נאבקים לקבל את הכספים המגיעים להם מהמדינה ומתלוננים על התנהלות כוחנית של רשות המסים

בעוד כחודש יצויינו שנתיים לפתיחתו של מבצע צוק איתן. במהלך המבצע שהתרחש ברצועת עזה בחודשים יולי ואוגוסט 2014, ספגו עסקים רבים בדרום הארץ נזקים כבדים: גם באופן ישיר, כתוצאה מירי רקטות חמאס לעבר שטח ישראל, אבל גם באופן עקיף, בשל הפסדים שנגרמו למפעלים, חנויות, שטחים חקלאים ועוד. המדינה, באמצעות רשות המסים, מיהרה לפתוח עבור העסקים קרנות פיצויים ובהן כספים שיוכלו להגיע לידיהם של אלו שיגישו בקשה לכך. על פניו הצעד המהיר היה מבורך, וחלק מבעלי העסקים קיבלו את מבוקשם. אבל, שלא קיבלו את מלוא הפיצוי המיוחל, מציירים תמונה מטרידה. חלקם מתלוננים שקיבלו את הכסף אך נדרשו להחזיר את רוב הסכום, וחלק אחר מתלוננים כי הם ממשיכים לנהל משא ומתן עם הרשויות גם היום, שנתיים לאחר המבצע.

הסיבה לדרישות רשות המסים להשיב כספים שהתקבלו כמקדמה מיד לאחר המבצע, באמצעות צווי התראה בדואר, נובעת מדרך הפעולה של מנגנון הפיצויים שנקבע על ידי הממשלה: באחד ממסלולי הפיצויים שהוצעו לבעלי עסקים שנפגעו, הם יכלו לבחור לקבל כמקדמה כ-50%-90% מסך התביעה שהגישו, עוד בטרם רשות המסים בדקה לעומק את היקף הפיצוי המגיע להם – זאת במטרה לאפשר לעסקים לשוב לשגרה בהקדם האפשרי. רק בהמשך התברר לחלק מבעלי העסקים שבחרו במסלול זה, שרשות המסים דורשת בלא מעט מקרים לקבל חלק מהסכום בחזרה, בטיעונים שנתפסים בעיניהם כבלתי צודקים.

מפעל קלסריקה. היחיד בארץ לקלסרים משרדיים (צילום: דני כנן)

מפעל קלסריקה. היחיד בארץ לקלסרים משרדיים (צילום: דני כנן)

"זמן קצר לאחר צוק איתן הגשנו בקשה לפיצויים על סך חצי מיליון שקלים, שמתוכם קיבלנו רק 250 אלף שקלים וחודשיים לאחר מכן נדרשנו להחזיר 140 אלף מתוך מה שקיבלנו", מספר יענקל'ה מדברי, בכיר במפעל קלסריקה שבקיבוץ עין השלושה, הממוקם כשני קילומטרים מגבול רצועת עזה. "נאלצנו להמשיך לעבוד עם צוות חלקי כי רבים מהעובדים לא הגיעו בשל הלחימה, מרבית הקיבוץ עצמו פונה אבל אנחנו היינו חייבים להמשיך לעבוד. המפעל שלנו מייצר קלסרים משרדיים והוא היחיד בארץ שעושה זאת. אם היינו מפסיקים, חנויות היו עוברות לקנות מיבואנים וזו היתה יכולה להיות מכה אנושה למפעל. ואז נגמרה הלחימה, באה רשות המסים ונותנת כסף, אבל אז היא לוקחת אותו בחזרה ומאיימת בעיקולים והמפעל נקלע למצב שבו הוא חייב לשאת ולתת במשך שנתיים כדי לקבל את מה שמגיע. אנחנו הסתדרנו, אבל מכה כזאת יכולה למוטט עסק".

"99.7% מהתביעות שולמו"

בשל תלונות של בעלי עסקים, במועצה האזורית אשכול שלחו לאחרונה מכתבים לעסקים באזור על מנת לברר מה מצבם והאם הם זקוקים לעזרה בהתמודדות מול רשות המסים. "עד עכשיו לא חזרו אלינו הרבה בעלי עסקים כי לא כולם מעוניינים למסור את הנתונים העסקיים שלהם למועצה או לגורמים אחרים", מספר בועז קרטשנר, ראש האגף האסטרטגי והכלכלי של המועצה. "מבין הפניות שהגיעו אלינו, רבים מבעלי העסקים שעד היום נמצאים בבעיה מול רשות המסים, צודקים לחלוטין בטענותיהם, אולם כמובן שישנם גם כאלו שדרישותיהם גבוהות ממה שמגיע להם לפי הפרמטרים שנקבעו".

בעינייך יש בעיה עם התנהלות רשות המסים מול בעלי העסקים?

"אני חושב שיש מקום מצד הרשות לנהוג באופן יותר קשוב וסבלני לצורכי הציבור. במקרים מסוימים בהן הרשות סברה כי מגיע לה לקבל בחזרה את כספה אז היא ישר יצאה באיומים לעיקולים, במקום להכנס למקום של דיון. לא כל עסק יכול להחזיר 50 אחוז מהמקדמה שנתנה לו תוך שבועיים".

מרשות המסים נמבר בתגובה: "קרן הפיצויים נתנה מענה מהיר ויעיל לאזרחים ולבעלי העסקים בדרום.  כ-4,600 תביעות הוגשו בגין נזק ישיר, הטיפול בהן הושלם ושולמו בגינן כ-154 מיליון ש"ח. כ-25,300 תביעות הוגשו בגין נזק עקיף, הטיפול ב-99.7% מהן הושלם ושולמו בגינן כ-1.55 מיליארד ₪. כ-80 תביעות שנותרו עדיין פתוחות הן תביעות מורכבות שדרשו בדיקה מעמיקה והן מצויות בשלבי טיפול מתקדמים מאוד ומתנהל שיג ושיח עם מגישיהן.

לעניין השבת כספי הפיצויים ששולמו ביתר בגין נזק עקיף נציין כי לנוכח היקף הנזק הכלכלי שנגרם לעסקים בדרום, קבעה הכנסת במסגרת תקנות הפיצויים לנזק עקיף, כי עסקים יוכלו לקבל מקדמות במטרה לאפשר להם לשוב לשגרה עסקית בהקדם האפשרי ולתת זמן לרשות המסים לבדוק את התביעות. אם בשל הצהרתו של העוסק, שולמה לו מקדמה הגבוהה מסכום הפיצויים הסופי שנקבע לו לאחר סיום בדיקת התביעה, כפי שקרה באחוזים בודדים מהתביעות. העוסק התבקש להחזיר לקופת המדינה את הפיצויים ששולמו לו ביתר. צעדי אכיפה ננקטים רק מול עוסקים שלא הגיבו לדרישת הרשות להשיב את הסכום ששולם להם ביתר וממשיכים להחזיק בכספים".*

אקטואליה   
{ לכתבה "קרב חפירות" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות