ח"כ יואב קיש עם אלכס, אחד מפעילי המאבק (תצלום: חנן טל)

אנחנו בעדכם, אבל נצביע נגד

ערב הבחירות האחרונות, פוליטיקאים רבים הצטלמו עם ראשי המאבק למען העלאת קצבת הנכות והשוואתה לשכר המינימום במשק. אחריהן, הם נעלמו

במדינת ישראל חיים היום 1.6 מיליון אזרחים הסובלים מנכויות שונות. מתוכם, כ-800 אלף הם בעלי נכות של 40% ומעלה (לצמיתות), וכ-250 אלף מוגדרים "נכים קשים". כבר שנים שארגוני הנכים השונים מנסים להשפיע על הממשלה להעלות את סכום קצבת הנכות הכללית, העומדת כיום על 2,343 שקל – אך ללא הצלחה. העדכון האחרון נעשה בשנת 2001: לאחר התבצרות של נכים במשרדי האוצר למשך 70 ימים הועלתה הקצבה בסכום של 300 ש״ח והוקפאה ל-12 שנים.

בינואר שעבר, במקביל למאבק הציבורי שהתנהל אז להעלאת שכר המינימום, שמע פעיל חברתי בשם אלכס פרידמן על תושבת יבנה נכה שניסתה להתאבד בעקבות המצוקה הכלכלית הקשה שחוותה. השילוב בין האירועים הוביל את פרידמן להצטלם עם שלט ״נכה, לא חצי בן אדם״ ולפרסם את התמונה ברחבי הרשתות החברתיות, בצד דרישה להשוות את קצבת הנכות הכללית לשכר המינימום במשק. התמונה הפכה במהרה לוויראלית ואנשי ציבור, אמנים וידוענים הצטלמו גם הם עם השלט כהבעת תמיכה במאבק. בשלב הבא נערכו גם מספר הפגנות בכמה מקומות שונים ברחבי הארץ. המחאה התנהלה במקביל לבחירות 2015 ואף זכתה לתמיכה של חברי כנסת שונים, שהבטיחו הבטחות כאלו ואחרות. בפועל, המצב לא השתנה עד היום וקצבת הנכות נותרה כפי שהיתה – הרבה פחות משכר המינימום בישראל, העומד על 4,650 שקל.

חנן טל, מראשי המאבק, מספר: "קצבת הנכות מוגדרת כ'קצבת קיום' והגדרתה בחוק היא הסכום המינימלי שממנו יוכל אדם להתקיים בכבוד. האבסורד הוא שזו גם ההגדרה של שכר המינימום – ועדיין מדובר על שני סכומים שונים. לפני הבחירות האחרונות לכנסת ניתנו הבטחות רבות, אבל הסתבר שחברי כנסת השמיעו אותן רק כדי לזכות בהון פוליטי שיאפשר להם להיבחר שוב. שום דבר לא יצא מזה".

זה לא אני, זו המשמעת הקואליציונית

ביוני 2015, לאחר הבחירות וכינונה של הממשלה הנוכחית, הגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ) ביחד עם ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) וח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) – שני הראשונים הם בעלי מוגבלויות בעצמם – הצעת חוק שדרשה להשוות את קצבת הנכים לשכר המינימום. בנאומו בכנסת בעת העלאת הצעת החוק אמר גילאון כי "אין מחייה ואין קיום ב-2,342 שקל לחודש והדבר הזה צריך להיות ברור לכולם", והוסיף: "לכולם יש סיכוי להיות מוגבלים או נכים יום אחד". השבוע אומר גילאון ש"הצעת החוק נפלה מפני שהממשלה התנגדה לה, וזאת על אף שהיו חתומים עליה בעת הגשתה 61 חברי כנסת. בפועל, חברי הכנסת שהיו חתומים על ההצעה פעלו לפי המשמעת הקואליציונית והצביעו נגדה".

שר האוצר כחלון, עם השלט המפורסם (תצלום: חנן טל)

שר האוצר כחלון, עם השלט המפורסם (תצלום: חנן טל)

אחד המצביעים נגד הצעת החוק הוא ח"כ יואב קיש מהליכוד שדווקא תמך בקמפיין "נכה, לא חצי בן אדם", הגיע לאירועים שהתקיימו במסגרתו ושעד היום מתנוססים בעמוד הפייסבוק שלו צילומים עם שלט שעליו סלוגן הקמפיין (את האחרון שבהם העלה ביום העצמאות האחרון). קיש גם הגיש מיד עם היבחרו לכנסת הצעת החוק שקידמה את העלאת אחוז האנשים עם מוגבלות המועסקים בחברות ציבוריות ל-5%. ואולם, כששאלנו אותו השבוע מדוע הצביע נגד הצעת החוק של גילאון, הוא השיב שזה בגלל המשמעת הקואליציונית. "עמדת הקואליציה בכלל ומפלגת הליכוד בפרט היא להיטיב עם אוכלוסיית הנכים", הוסיף קיש. "המאבק הזה קרוב ללבי כי אני מאמין, כאדם מוסרי, שכל חברה נמדדת ביחסה לחלשים בה".

חנן מספר כי "מכיוון שבחלק מהנושאים התברר שלפקידים הבכירים יש השפעה גדולה יותר מאשר לחברי הכנסת, אנחנו נמצאים היום בעיצומו של תהליך מול שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, ופרופ׳ שלמה מור יוסף, מנכ״ל הביטוח הלאומי, בניסיון להשוות את קצבת הנכות הכללית לשכר המינימום שלא באמצעות חקיקה. כרגע יש פערים".

ואת המאבק הציבורי נטשתם?

"לחלוטין לא. יש לנו כיום קבוצה קטנה של מתנדבים, רובם עם מוגבלויות, שמתמודדת עם משרדי האוצר, הרווחה והביטוח הלאומי ובמקביל מנהלים מחאה תקשורתית. מה שכן, אמנם זכינו בלבבות גדולים של מתנדבים אבל עדיין חסר לנו מאוד כוח אדם עם ידע מקצועי בנושאים כמו מדיה, הפקות אירועים, פרסום שיווק וגיוס כספים, כאשר עד כה אנחנו מממנים את כל המאבק מכיסנו". אלכס פרידמן, מי שהצית את המחאה לפני יותר משנה, מוסיף "נשמח לשיתוף פעולה, הן בהצטרפות לדף 'נכה, לא חצי בן אדם" בפייסבוק והעלאת המודעות לנושא, והן בהצטרפות ככוח שטח שלצערי חסר מאוד לציבור הנכים".

חנן מבקש להזכיר לסיום כי "זהותנו כעם שוחר שוויון הזדמנויות מוטלת בספק כל עוד ציבור הנכים מופקר. אנו קוראים לאנשים לבוא לשנות, להשפיע ולתרום, למעננו ולמענן ילדנו ולמענם של אלו שלא יכולים להילחם על זכויותיהם בעצמם. זו היא חובתנו המוסרית".

 *

אקטואליה מגזין    
{ לכתבה "אנחנו בעדכם, אבל…" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות