האיש שנפל על תל אביב

בקשת המפיקים שינגן להיטים, המהפנטת שטיפלה בחרדה מהטיסה, והבריכה שחיכתה מאחורי הקלעים. חזרנו להופעה של דיוויד בואי בפארק הירקון בתל אביב, ביולי 96' (כולל ראיון מיוחד עם הקלידן). חלום ליל קיץ

הפצצה שהטיל המפיק שוקי וייס, יום בהיר אחד בשנת 1996, כשהודיע על הגעתו של דיוויד בואי לישראל ביולי אותה השנה, יצרה גל הדף של ציפיות בקרב הקהל הישראלי, שבזמנו היה צמא אפילו יותר מהיום לנגיעות של חו"ל בארץ הקודש.

עם ציפיות בשמים, הגיעו לפארק הירקון בשלושה ביולי 27,000 מעריצים נלהבים ששילמו 149 שקל (מאסיב אטאק חיממו), והצטופפו על הדשא מול אחד מכוכבי הרוק הגדולים בכול הזמנים, אם לא הגדול שבהם. "הקהל היה מאוד מגוון, אנשים בני 30 שגדלו על המוזיקה שלו, וגם חבר׳ה צעירים", אומר בלוגר המוזיקה יובל אראל, שעבד אז במשטרה ודאג שישובץ כחלק מצוות האבטחה בהופעה.

על אף שקיבלנו את בואי, שכזכור מת בתחילת השנה מסרטן, בתקופה המאוחרת של הקריירה שלו, שייצרה פחות להיטים, הוא עדיין היה רלוונטי מאוד עבור קהל המעריצים הישראלי. אראל טוען כי בואי, כמו הרולינג סטונס שהופיעו בתל אביב ב-2014, משתייכים לקבוצה מצומצמת של אמנים שלעולם יישארו רלוונטיים. ״אני בטוח שגם אם הוא היה מגיע לפני מותו לארץ, זו היתה הופעה בסדר גודל דומה״, הוסיף.

אך כגודל הציפייה כך היתה גם גודל האכזבה. המעריצים, שציפו לשמוע ממיטב הרפרטואר של הזמר, קיבלו הופעה קצרה, שעה ועשר דקות אורכה, שהכילה כמות נדיבה של שירים מאלבומו האחרון דאז, Outside. רשימת השירים כללה 18 שירים, כאשר הייצוג היחידי לחלק המפואר ביותר בקריירה שלו, סוף שנות ה-60 ותחילת ה-70, היו השירים Moonage Daydream, Andy Warhol  ו-The Man Who Sold The World (רשימת השירים המלאה למטה, ויצוין שהיו גם כמה חזקים מהאייטיז). אבל בדיעבד, סביר בכלל היה לצפות מבואי לעשות הופעה מרצת מעריצים?

בראיון מיוחד עם "כותרת", מייק גרסון, הקלידן שליווה את בואי באותו סיבוב הופעות, מספר על החוויה לצד הזמר הגדול, כמו גם על חלק מהשיקולים שעמדו מאחורי מבנה ההופעה. "אני זוכר שזו היתה הופעה פנומנלית בפארק יפהפה בתל אביב. סיבוב ההופעות הזה היה היצירתי ביותר שלנו. היה לי הרבה מקום לאלתר. דיוויד אהב כשאלתרתי, הוא אף פעם לא יודע מה עומד לקרות".

באופן מפתיע משהו, הוא נזכר שההופעה בארץ היתה עוד פחות רדיקלית ממה שבואי נהג לעשות דרך כלל, באותה התקופה: "לפני ההופעה בישראל, ניגנו בהופעות כמעט את כל השירים מ-Outside וזה היה כל כך מתקדם ואוונגרדי, שזה עבר מעל ראשם של רוב הקהל. לכן החלטנו להוסיף כמה מהלהיטים. בחרנו את אלה שהנחנו שהמעריצים הכי יעריכו".

כשנשאל אם נהגו לבצע התאמות ברשימות השירים בהתאם למדינה בה הופיעו, הוא אומר כי היתה גמישות ברשימת השירים בין הופעה להופעה, אך זה לא נעשה בהתאם ליעד הביקור אלא לפי מה שבואי רצה לשיר באותו לילה. בנוסף, הוא לא ידע להסביר מדוע אורכה של ההופעה היה כה קצר, אך לפי בדיקה שערכנו, שאר ההופעות בסיבוב היו באורך דומה, עם כ-20 שירים בממוצע בהופעה ומשך הופעה של בסביבות שעה וחצי.

שירותים מיוחדים

לדברי שוקי וייס, אחד ממפיקי ההופעות הוותיקים והבכירים בישראל, עם רקורד של עשרות אמנים שהביא מחו״ל, ומי שכאמור הביא את בואי, רשימת השירים דווקא עברה התאמה עבור הקהל הישראלי: "הטור הזה בכללותו היה אמור להיות אך ורק משירי התקליט החדש וכל מיני קטעים ניסיוניים אחרים. אבל אני הכנתי את  בואי, שמכיוון שזה ביקור ראשון וכולם מחכים לו, אז בבקשה תצא מהקובייה ותשיר לנו לפחות שלושה ארבעה חמישה שירים מוכרים והוא נענה לבקשה שלי. זה דברים שלא היו בסט המקורי".

זה היה חשוב? היה חשש שהקהל הישראלי יורכב ברובו מאנשים שלא לגמרי יכבדו את סגנון ההופעה האנטי להיטי?

״תראה, את האמת אני כל כך שמחתי שהצלחתי סוף-סוף להביא אותו אחרי כל כך הרבה שנים, שממש לא התעניינתי במה הקהל יגיד. לפעמים יש במקצוע שלנו באמת אמן גדול שאתה מאוד אוהב ואתה מאוד רוצה, וכשזה קורה סוף-סוף אתה באמת לא מסתכל בקטנות. זה האמן, זה מה שמופיע עכשיו בעולם, את זה הוא יודע לעשות הכי טוב בזמן הזה – ועם זה אנחנו צריכים לקבל אותו".

איך התנהלו המגעים? היה קשר עם בואי עצמו?

"היה לי קשר עם בואי למעלה מעשר שנים, או 12 שנה, לפני שהוא ביקר פה. זה לא משהו שאתה מוציא מהמגירה והופ זה קורה, ברגע שאתה רוצה. היו הרבה משאים ומתנים והרבה פניות שלי למנהל שלו ואליו…".

היה לך גם קשר אישי עם בואי? איך התרשמת ממנו?

"היו לנו שניים שלושה מפגשים, אחד מהם כמובן כאן בארץ. שמע, הוא אדם מדהים. כנראה המילה שהכי מסתדרת לי עם דיוויד בואי זה מדהים".

bowie

פוסטר הקידום של המופע

אז איך קרה שהוא הגיע דווקא בפעם ההיא?

"הגיע טור, והפעם זה הסתדר. ואני מניח שמבחינתו, מקום שלא היית בו אף פעם – הוא עוד יותר מרתק. בואי היה טיפוס. יום או יומיים לפני מועד ההופעה היה פיגוע ברכבת בדרך מחיפה לתל אביב והוא נכנס לחשש. שינינו את המסלול הרגיל והזנקנו מטוס פרטי כדי שיביא אותו. אלא שמטוסים קטנים מפחידים אותו, אז הפנטו אותו. התברר שיש לו שירותים של מהפנטת שהפנטה אותו לפני הטיסה, וגם קיבלנו סיוע גדול ממנהל רשות התעופה ונתנו למטוס סילון לנחות כאן בשדה דב בתל אביב".

אומרים שהוא הסתגר בתוך הסוויטה שלו.

״לאאאאא, הוא היה איתנו מאחורה, מאחורי הקלעים. אשתי ואני היינו מאחורי הקלעים, נפגשתי עם בואי שתינו כוסית, דיברנו על החיים, היה מדהים. זו היתה הפעם הראשונה שיצאנו מגדרנו להקים מתחם מאחורי קלעים. זה היה קיץ ועשינו מדשאה מאחורי הקלעים ושמשיות, וברים ובתי קפה ובריכה – וכולם שם קפצו למים".

הבאתם בריכה? לשם?

"כן, היתה בריכה מאחורה ושמשיות ועשינו חוף ים, כדי לתת לו את ההרגשה של ישראל. הוא מאוד אהב את זה".

ואיזה דרישות מיוחדות היו לו? בדרך כלל יש הרבה פולקלור סביב זה, דרישות אבסורדיות של אמנים.

״דברים רגילים שאתה צריך לספק, לדוגמה אספקה שוטפת של מרלבורו, אתה יודע, הדברים הרגילים".

נשמע צנוע.

״זה ככה כל האמנים , זה לא מה שמספרים, הוא פשוט קם כל בוקר בעיר אחרת, באזור זמן אחר, במדינה אחרת, במזג אוויר אחר והמשימה של המנהל זה פשוט לדאוג לו שיהיה לו כמה שיותר דברים ואוכל ומראות מוכרים, כדי שזה לא יהיה שונה מדי בין מקום למקום. דברים טריוויאליים,  לא היה שם שום דבר יוצא דופן. הדבר היחיד היה המטוס הפרטי, בגלל אותה סיבה שפירטתי. החבר שלנו בצוות שלו (אחד ממנהלי הטור של בואי) עלה על טיסה מלונדון כדי להגיד לו: 'אם אני מרגיש מספיק בטוח לטוס על זה, גם אתה יכול להרגיש כך'".

וייס נשמע בשיחה איתנו נלהב כאילו היה זה המופע הראשון שהפיק וכאילו הכל קרה אתמול. רצינו לשמוע ממנו איך בכול זאת התמודד צוות ההפקה הישראלי עם מבנה ההופעה הייחודי ועם המחסור בלהיטים. "לאוהדי בואי ממש לא היה מחסור בלהיטים. הלהקה היתה פשוט פנומנלית, מדהימה, אחת הלהקות הטובות ביותר שהיו בארץ  אי פעם".

אמנם הביקורות על ההופעה למחרת בעיתונות היו מאוכזבות משהו, אבל ניתן לשער גם את ההתרגשות שהיתה באותו ערב בפארק. התרגשות שהיום, ממרחק הזמן, כבר לא ממש ניתן לרדד למילים. גם מנקודת מבט אובייקטיבית, הקהל יכול היה לצפות להופעה שקיבל, שכן כל ההופעות בסיבוב היו בעלות אופי דומה והרי דיוויד היה ידוע כאמן שנאמן לרצונותיו בלבד. אפשר לסכם ולומר, שהיה מאכזב הרבה יותר לקבל דיוויד בואי שמרצה את הקהל שלו.

רשימת השירים בהופעה (3.7.1996):

1.       look back in anger

2.       scary monsters (and super creeps)

3.       the heart filthy lesson

4.       outside

5.       Aladdin Sane

6.       Andy Warhol

7.       The Voyeur of Utter Destruction

8.       The Man Who Sold the World

9.       Hallo Spaceboy

10.  Breaking Glass

11.  Baby Universal

12.  Jump They Say

13.  Under Pressure

14.  Heroes

15.  Strangers When We Meet

16.  All The Young Dudes

17.  White Light/White Heat

18. Moonage Daydream

 

 *

מגזין מוזיקה    
{ לכתבה "האיש שנפל על…" לא התפרסמו תגובות }

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות