רביב דרוקר. צילום: "העין השביעית"

היינו שם

רביב דרוקר כמעט חשף את המקור שלו ועד היום הוא מממן אותו. ב"עובדה" מודים שהעיתוי היה בעייתי. שתי תוכניות התחקירים החשובות פרסמו כתבות על השטחים בסמיכות יוצאת דופן

גם כתבים בעלי ניסיון עשיר עלולים לעשות טעויות פטאליות. רביב דרוקר כמעט שלמד זאת על בשרו בעת הכנת תחקיר "המקור", "אדמות המריבה", על אודות זיוף רכישת קרקעות בשטחים: שתי פליטות פה שברחו לו, כמעט שחיסלו את התחקיר עליו עמל חודשים ארוכים.

התחקיר, ששודר בתחילת פברואר, בחן כיצד עובדת שיטת זיוף רכישת קרקעות במאחזים הבלתי חוקיים בשטחים. אנשי "המקור" הראו כיצד חברת אל-ווטאן, בבעלותו של זאב (זמביש) חבר, מראשי גוש אמונים, זייפה לכאורה רכישת אדמות מידי פלסטינים באמצעות שיטה סבוכה שכללה זיוף עסקאות רכישת אדמות של פלסטינים מפלסטינים אחרים, ובשלב השני, זיוף רכישתן בידי יהודים. כך, טען התחקיר, הועברו באורח פלא מאות דונם של אדמה לידיהם של מתיישבים בשטחים.

מיד בפתיחת התחקיר, מתוודעים הצופים לניסיון להפליל את דרוקר. פלסטיני שהופעל באחת מעסקאות המכירה המזויפות לכאורה, ושסיפק לדרוקר מידע לשם הכנת התחקיר, מתודרך על ידי המתווך שהשתמש בו להתקשר לדרוקר, ולהקליט את השיחה עמו בלא ידיעתו. בשיחה, קיווה המתווך, המקור של דרוקר ידובב אותו וכך יוכל ללמוד מה בדיוק יודע העיתונאי, ומה לא.

בשיחה שקיימנו עם דרוקר, הוא מספר כיצד העסק כמעט שהתפוצץ לאחר שהסגיר בטעות את היכרותו המוקדמת עם העד, ובמשתמע, את היקף שיתוף הפעולה של השניים. "זה נורא מוזר הסיפור הזה. אני מודע לזה שהם אמורים להתקשר (ולהקליט אותו משוחח עם המרואיין; ש.ג, ע.צ), אני מוכן ליום הזה, אבל הוא אמר שזה יקרה באזור השעה חמש, וזה לא קרה, הוא נעלם ולא חזר אלי יותר. לא ידעתי מה קרה, אם הוא החליף כבר צדדים או מה, ואז הוא התקשר פתאום בשמונה. אפילו החמצתי את השיחה וחזרתי אליו, ובהתחלה חשבתי כבר שהוא בלעדיהם. ואז, בהקלטה, המשפט הראשון נורא מפליל, כי אני אומר משהו כמו 'מה קורה אחי' באופן מאוד אישי, כאילו זאת לא אחת מהפעמים הראשונות כביכול שאנחנו משוחחים".

וזו לא היתה המעידה היחידה של דרוקר. הוא ממשיך: "בשלב מסוים הוא אומר 'אתה צילמת אותי' – עכשיו, באמת צילמתי אותו, אבל [מפעיליו] לא אמורים לדעת מזה. אמרתי לו: 'תגיד, למה אמרת את זה?', והוא ענה: 'לא, התכוונתי אתה רוצה לצלם אותי'. אישית אני לא מבין איך הם לא קלטו את זה. כי מה שיצא שהוא אמר, זה שכבר צילמתי אותו. אבל הם לא קלטו. זה המזל". כך, המפעילים של הפלסטיני יכלו להמשיך להשתמש בשירותיו ללא חשש שהוא משתף פעולה עם העיתונאי – עובדה שסייעה מן הסתם בהשלמת התחקיר.

"המקור", מתוך תחקיר "הקרקע בוערת"

"המקור", מתוך התחקיר "אדמות המריבה"

דרוקר מתאר מערכת יחסים עמוקה שפיתח עם המקור. הוא מספר שגם בימים אלה, נכון למועד כתיבת הדברים, המקור עדיין "חש מאוים". "הברחתי אותו כמו במבצע של איזה ארגון ביון, כולל להביא לו פלאפון אחר ולתת לו סים אחר – הכל כדי שהוא יהיה כמה שיותר מוגן מפניהם. יש לי מחויבות כלפיו. אין מה לעשות. בנאדם מתקשר אליך, אומר 'אין לי מה לאכול', מה תעשה? הוא אסיר תודה, הוא לא בא אלי בדרישות, אבל אין לו אוכל. פשוט אין לו אוכל. אני עדיין מחזיק אותו בכספי הפרטי – בכספי האישי אני משלם על הוצאותיו. זה ברמה של מאות שקלים בודדים, שאבקש עליהם החזר מערוץ 10, כדי שזה לא ייראה פילנתרופיה. לדעתי הוא לא אכל יומיים עכשיו כי לא הגעתי לזה השבוע".

האם היו קשיים כלשהם שצצו בעת הכנת התחקיר? דרוקר: "רוב ההתלבטויות היו בתחום השיווקי, כפי שהייתי קורא לזה: האם הצופה יוכל להבין את התחקיר המסובך הזה, שנעשה על אנשים שכולם לא מוכרים. ואכן, כפי שחששנו מראש, זה עשה את הרייטינג הכי נמוך של העונה. שידרנו את זה בידיעה שזה אנטי רייטינג, אבל סברנו שזה חשוב. כך שרוב הדילמות היו בשאלה 'איך לעזאזל אני הופך את זה למשהו שצופה סביר יוכל להבין'. אפילו לא את הכל, אבל 70 אחוז. שאר ההתלבטויות היו בתחום של הגנה על מקורות והגנה על אנשי הקש שלי".

לא מחליטים על העיתוי

דרוקר יתארח בכנס תל אביב הראשון לתקשורת, שייערך ביום חמישי (ה-10.3), בפאנל שייקרא "לאן ממשיכים מכאן: עתידה של העיתונות החוקרת". באותו הפאנל ישתתף גם עמרי אסנהיים, כתב התוכנית "עובדה" שעשה (ביחד עם מתן גז) את תחקיר "עד כאן", שעסק גם הוא בנושא הקרקעות בשטחים.

בצירוף מקרים מעט אירוני, שתי הכתבות העוסקות בנושא הנשכח משהו, שודרו בסמיכות: הכתבה של "המקור" שודרה זמן קצר בלבד אחרי תחקיר "עובדה", ששודר בסוף ינואר, ושהסתמך על חומרים שהעביר לתוכנית ארגון הימין "עד כאן". כדי להבהיר שהסמיכות בין שידור התחקירים מקרית, ברוך קרא, המגיש השני של "המקור" לצד דרוקר, סיפר לנו ש"רביב עבד על התחקיר הזה המון המון זמן. חודשים, רואים אותו באחד הצילומים בחולצה קצרה בקיץ".

תחקיר "עד כאן" התחקה בין השאר אחרי עזרא נאווי, פעיל בארגון השמאל "תעאיוש". בתחקיר נחשף נאווי לעיניי מצלמות נסתרות כשהוא מתוודה בפני שתול של "עד כאן", שמסר את שמותיהם של מוכרי קרקעות פלסטינים לידי אנשי הביטחון המסכל הפלסטיני, בתקווה שיעברו בעקבות כך עינויים ואף יוצאו להורג.

התחקיר עורר תרעומת גדולה, הן בחוגי שמאל והן בתקשורת, ו"עובדה" הותקפה על כך שהסכימה לשדרו. חלק מהמבקרים טענו כי זהו אינו תחקיר עיתונאי פרופר, אלא שימוש לא מעמיק בחומרים של גורם שלישי. במאי התוכנית הוותיק, גלעד טוקטלי, אף החליט שלא להיות חתום בסוף התוכנית בשורת הקרדיטים, כפי שפרסם הבלוגר ג'ון בראון באתר "שיחה מקומית".

בשיחות עם גורמים במערכת "עובדה" נאמר לנו כי למרות הביקורת, הם אכן עשו בדיקה מעמיקה ונפגשו עם האנשים העומדים במרכז התחקיר, בין אם אלה פעילי 'עד כאן', הפלסטינים המואשמים במכירת קרקעות, סוחר הקרקעות ועוד. לפיכך, טענו אותם גורמים, העובדה שהחומר צולם על ידי תחקירנים של הארגון איננה רלוונטית, כיוון שהם בדקו את נכונותו ואת תוקפו.

עם זאת, הגורמים עמם דיברנו הודו שמועד שידור הכתבה – תקופה רגישה עבור ארגוני זכויות האדם –  הוא אכן בעייתי. אבל מאידך – טענו – ישנה חשיבות לשדר כל כתבה ברגע שהעבודה עליה הושלמה, ולא להחליט בעצמם מהו העיתוי שנראה להם מתאים. כמו כן, לא כל החומר ש'עד כאן' הביאו למערכת שודר. הסרטון שבו נראה נאווי מקבל כספים מארגון "שוברים שתיקה" – ששודר בכתבה של עופר חדד בחדשות ערוץ 2 – היה במקור בידי מערכת "עובדה". אולם הם בחרו שלא לשדר אותו, משום שהעריכו ש"שוברים שתיקה" יוכלו להסביר את העברת הכספים במגוון דרכים, ושמבחינה תודעתית, המסר שיעלה מכך יהיה בעייתי.

התגובות לתחקיר הפתיעו מאוד את מערכת עובדה. גורם במערכת ציין בפנינו את אכזבתו מהן: לדבריו, התגובות היו "אוטומטיות מדי" – "אנשי שמאל שאוטומטית לא אוהבים כתבה החושפת בעייתיות בארגון שמאל". או כפי שהגדירה זאת אילנה דיין בטור שפרסמה באתר "מאקו" לאחר שידור הכתבה: "כשאתה מקרב מראה לפרצופו של מישהו, זה נורא מכעיס אותו. בעיקר כי לא נעים לראות את מה שניבט משם".*

אקטואליה מגזין תקשורת       
{ לכתבה "היינו שם" התפרסמה תגובה אחת }

1 {מנעולן באשדוד}

אחלה פוסט בדיוק המידע שחיפשתי תודה רבה על שיתוף המידע.

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות