תובעים במספרים

לאחרונה מתגברות יותר ויותר תביעות ההשתקה נגד עיתונאים, ואף נגד גופי חברה אזרחית. עו"ד אלעד מן ואבנר הופשטיין, מארגני כנס תל אביב הראשון לתקשורת, מציעים התבוננות חדשה בנושא

האקלים התקשורתי של השנים האחרונות הפך רווי בניסיונות של מסוקרים להפעיל לחצים בוטים כדי למנוע פרסום סיפורים או, לחילופין, כדי לחבל באמינותו ובאמינות יוצריו. אם פעם הלחצים הללו התמקדו בערוצי השפעה סמויים, מאחורי הקלעים, הרי ששילוב של תהליכים שונים שעוברים על העיתונות בישראל ובעולם בכלל –  היחלשות מעמד העיתונאי, קריסת המודל הכלכלי עליו נשענה העיתונות המסורתית, ביזור כלי התקשורת והתפתחות הרשתות החברתיות – הביאו לעליית מדרגה בשימוש באיומים ובשאר כלי המניעה והתקיפה המופנים כלפי סיפורים עיתונאיים רגישים, כלי התקשורת שמובילים אותם והעיתונאים העומדים מאחוריהם.

אך לא רק העיתונאים נמצאים על הכוונת. במציאות שבה פועלים גופי חברה אזרחית רבים, תביעות השתקה מוגשות גם נגד אזרחים "מן המניין" שאינם עיתונאים או נושאים בתפקיד רשמי. תביעות אלו משמשות ככלי לריסון חופש הביטוי או פעולות אזרחיות, וכן, ככלי להעביר מסר גורף של השתקה כנגד ביטויים ופעולות עתידיות.

תביעות ההשתקה למיניהן לובשות צורות שונות: לעתים הן מופיעות בדמות "תיירות דיבה" – הליכים משפטיים מקבילים במדינות שונות, בשל אגרת בית המשפט הגבוהה המשולמת בהן, כאמצעי להפעלת לחץ נוסף על הנתבע הדל, בדרך כלל, באמצעים כלכליים; ולעתים באמצעות טענות שווא על עוולות מסחריות משמעותיות כביכול, שבצדן דרישות פיצוי גרנדיוזיות (הגוררות ממילא תשלום אגרה גבוה).

בנוסף, איומי ההשתקה מלווים לא רק באיומים ישירים על העיתונאים, אלא גם על מו"לים, על בעלי מניות ועל גורמים מסחריים אחרים הקשורים עמם. איומי פיטורין, ביטול עסקאות, הפסקת מימון, חרם מודעות או פגיעה בענפים אחרים של הפעילות העסקית של אותם גורמים – כל אלה הם כלים הנשלפים בזה אחר בזה כדי לשדר מסר ברור ויעיל המבקש לקפד את ראשו של התחקיר המאיים, לעתים קרובות עוד בטרם התפרסם.

אקלים תביעות ההפחדה מצריך התבוננות וניתוח בכלים שונים. כיתת האמן שתיערך במסגרת כנס תל אביב הראשון לעיתונות, תתמקד בסוגיות SLAPP (תביעות השתקה) הנוגעות בעיקר לעיתונות חוקרת, ותנסה לייצר שורה של תובנות אגב דיון במקרים ובתגובות המוכרים מהניסיון המצטבר בישראל ובעולם בהתמודדות עם התופעה. בעזרת מקרים אלה נוכל להפיק מסקנות ולקחים במטרה לבנות סל כלים יעיל  להתמודדות עם המציאות המטרידה החדשה, ולסייע בשימור התכלית הציבורית של עיתונאות חוקרת.*

אקטואליה מגזין תקשורת     
{ לכתבה "תובעים במספרים" התפרסמה תגובה אחת }

1 {מנעולן באשדוד}

ענקקקק לא היה אפשר להעביר את המסר יותר טוב תודה רבה על הפוסט.

{ הוספת תגובה }

* כתובת המייל לא תופיע בתגובות